ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie
Dane dotyczące adresu naszego zamieszkania, którymi dysponuje ZUS jak i nasz pracodawca, często są niezgodne ze stanem faktycznym. Problem może pojawić się w przypadku, gdy np. na wakacjach nabawimy się kontuzji. Ewentualna kontrola z ZUS może pozbawić nas prawa do otrzymywania wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim.
ZUS przypomina, że każdy kto uda się na zwolnienie lekarskie, powinien wskazać zakładowi miejsce, w którym na zwolnieniu będzie przebywał. Bardzo często mamy do czynienia z procederem, w którym adres zamieszkania nie jest zgodny z faktycznym. Dzieje się tak np. gdy w urzędzie widnieje nasz stały adres zameldowania, a pracujemy i wynajmujemy mieszkanie w innym mieście.
Niepoinformowanie lekarza wystawiającego nam e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie o miejscu, w którym na zwolnieniu zamierzamy przebywać, może być opłakane w skutkach w przypadku ewentualnej kontroli ZUS.
ZUS ostrzega: masz 3 dni na zmianę
Jeżeli zagapiliśmy się podczas wystawiania nam e-ZLA i nie podaliśmy adresu, pod którym będziemy podczas kuracji i zaciągnięte zostały nieaktualne dane z systemu, to kontrola może pozbawić nas zwolnienia.
Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka dolnośląskiego ZUS przestrzega, że pracodawcy coraz częściej proszą ZUS o skontrolowanie pracowników: - Pracodawcy stracili cierpliwość do pracowników nadużywających zwolnień lekarskich, dlatego wnioskują odo nas o sprawdzenie - mówi Iwona Kowalska-Matis. – Niekiedy dostajemy zdjęcia, filmy, nagrania lub dokumenty świadczące o tym, że „chory” w trakcie e-ZLA np. pracuje w innej firmie albo wyjechał na zagraniczne wakacje -.
Rzecznik dodaje także, że nie wszystko stracone, bo na zmianę danych od wystawienia e-ZLA mamy jeszcze 3 dni: - Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni - wyjaśnia Kowalska-Matis.