ZUS pokazuje ludzką twarz. Będą ulgi dla poszkodowanych przez powódź
Właściciele firm, których sytuacja pogorszyła się że względu na powódź w południowej i południowo-zachodniej Polsce, mogą liczyć na wsparcie że strony państwa. Przedstawiciele ZUS podali, jakie formy pomocy mogą otrzymać przedsiębiorcy z terenów dotkniętych kataklizmem, oraz gdzie zgłosić się po wsparcie.
ZUS wesprze przedsiębiorców dotkniętych powodzią
Nad Polską przechodzi intensywna fala powodzi. Mieszkańcy najbardziej zagrożonych miejscowości musieli opuścić swoje domy, a media donoszą o kilku ofiarach śmiertelnych. Przez najbliższe 30 dni w najbardziej dotkniętych żywiołem powiatach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego będzie obowiązywał stan klęski żywiołowej.
Powódź oznacza także dramat setek ludzi, którzy utracili cały dobytek. Ucierpieli też właściciele wielu firm, którzy musieli tymczasowo, lub być może nawet na stałe zamknąć biznes będący jedynym źródłem ich dochodów. W trudnej sytuacji znajdują się m.in. przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej z Kotliny Kłodzkiej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w tych trudnych chwilach przedsiębiorcy z terenów dotkniętych kataklizmem mogą liczyć na różne ulgi.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka rozwiązań
- Rozumiemy, że z powodu powodzi część przedsiębiorców może mieć problemy z płynnością finansową. Dlatego przypominamy o ulgach, o które w pierwszej kolejności można się ubiegać – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP. Przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomniał też, że wniosek o odroczenie terminu płatności składek czy rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub też osobiście w oddziale ZUS.
Przedsiębiorcy z terenów objętych stanem klęski żywiołowej mogą zgłosić się po pomoc do placówek ZUS. Tam, na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi przedsiębiorców z terenów objętych powodzią, mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.
Jak czytamy na stronie internetowej ZUS, właściciele przedsiębiorstw mogą ubiegać się m.in. o odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie na raty należności z tytułu składek lub umorzenie należności z tytułu składek za osoby opłacające składki na własne ubezpieczenia.
Przedsiębiorca musi potwierdzić, że został poszkodowany przez powódź
W wypadku problemów ze skompletowaniem i wypełnieniem odpowiednich dokumentów pomogą nam doradcy ZUS do spraw ulg i umorzeń (numery telefonów do doradców dostępne są na stronie ZUS). To nie wszystko, z doradcami ZUS można skontaktować się także za pośrednictwem specjalnej infolinii. Dodatkowo Od 18 września do 4 października w godz. 8.00-15.00 - pod specjalnymi numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76 przedsiębiorcy będą mogli uzyskać informację w sprawie ulg w opłacaniu składek.
Jak czytamy na stronach ZUS, warunkiem udzielenia ulgi dla przedsiębiorców jest wystąpienie do ZUS z wnioskiem w tym zakresie oraz złożenie przez przedsiębiorcę oświadczenia, że jest on podmiotem poszkodowanym przez powódź.