ZUS przypomina, kończy się ważny termin. Można stracić ciągłość wypłat
Czas biegnie nieubłaganie, a kalendarz mocno ponagla rodziców i opiekunów dzieci, którzy otrzymują świadczenie 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał właśnie specjalny komunikat, w którym przypomina o tym, że zbliża się krańcowy termin na składanie wniosków o przyznanie wsparcia na nowy okres rozliczeniowy. Ten rozpocznie się już 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2025 r. Chcący zachować ciągłość wypłat, mają coraz mniej dni na dopełnienie formalności.
ZUS przypomina. Kończy się czas na składanie wniosków o 800 plus
Świadczenie 800 plus to forma wsparcia, z której rodzice i opiekunowie dzieci do 18. roku życia, a także w ściśle określonych przypadkach starszych podopiecznych, korzystają bardzo chętnie. Początkowo kwota miesięcznej pomocy od państwa wynosiła 500 złotych i dotyczyła tylko drugiego i kolejnych dzieci, później pieniądze przyznano także jedynakom. Od stycznia 2024 r. beneficjenci otrzymują już równe 800 złotych. Aby tak się jednak stało, muszą złożyć odpowiedni wniosek, bowiem 800 plus nie należy się z automatu.
Wnioski o przyznanie 800 plus składa się co rok na kolejny okres rozliczeniowy, przy czym od 2022 r. ich obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie samorządy. Aktualnie wielkimi krokami zbliża się krańcowy termin dotyczący wypłaty świadczenia, o którym muszą pamiętać wszyscy, którzy chcą zachować ciągłość wypłat. Właśnie dlatego ZUS wydał specjalny komunikat, w którym upomina rodziców i opiekunów. Czasu zostało już naprawdę niewiele.
Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 złWnioski o 800 plus tylko do 30 kwietnia. Później mogą nastąpić przerwy w wypłatach
Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca br. i zakończy z dniem 31 maja 2025 r. Aby otrzymać pieniądze z zachowaniem ciągłości wypłat, wnioski o ich przyznanie trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Jeśli tak się nie stanie, ZUS będzie miał prawo dokonać przerwy w transferze pieniędzy. Wnioski składać można tylko elektronicznie za pośrednictwem: aplikacji mZUS, platformy PUE ZUS, portalu emp@tia lub bankowości elektronicznej.
ZOBACZ: Ile będzie wynosiła renta wdowia? Seniorzy dostaną duże pieniądze
Przypominamy także, że właściwym do wypełnienia wnioskiem jest dokument oznaczony SW-R (w przypadku matki lub ojca dziecka), SW-O (w przypadku osób sprawujących pieczę zastępczą, będących opiekunami prawnymi albo faktycznymi) albo też SW-D (w przypadku dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych lub domów pomocy społecznej).
Kto nie może otrzymać 800 plus?
Aby nie czuć się zawiedzionym, warto pamiętać również o tym, że 800 plus nie przysługuje każdemu. Pieniędzy nie można pobierać np. gdy dziecko pozostaje w związku małżeńskim albo przebywa w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie.
800 złotych nie otrzymają również osoby, których pełnoletnie dzieci mają ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko i te, które same lub których członkowie rodziny otrzymują świadczenie o podobnym charakterze za granicą (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowskich UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).
Jak już wspomniano, wysokość świadczenia na dziecko wynosi 800 złotych, ale ZUS może podjąć decyzję o wypłacie niższej kwoty, jeśli dziecko urodzi się albo ukończy 18 lat w trakcie miesiąca.
W takich sytuacjach kwotę świadczenia wychowawczego za niepełny miesiąc ZUS ustali w następujący sposób: podzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje, kwotę świadczenia zaokrągli do 10 groszy w górę - informuje organ.
Źródło: ZUS, Gazeta.pl