BiznesINFO.pl
ZUS podaje dane. U emerytów jest źle.

Biznes Info

ZUS publikuje dane dotyczące emerytur. Coraz więcej emerytów nie załapuje się nawet na najniższe świadczenie

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS opublikował zestawienie najwyższych i najniższych emerytur przyznawanych polskim seniorom. Z raportu wynika, że część emerytów pobiera emeryturę niższa niż minimalna. ZUS podaje, że ilość emerytur nowosystemowych wzrosła od grudnia 2019 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są emerytury nowosystemowe

  • Ile wypłacił ich ZUS i jak wyglądają statystyki Zakładu

  • Ile wynosiła najniższa emerytura w grudniu 2020 r.

ZUS o emeryturach nowosystemowych

Od 1 marca 2020 r. kwota minimalnej emerytury opiewała na 1,2 tys. zł brutto miesięcznie. Po odliczeniu wszystkich składek emerytom zostało mniej niż 1 tys. zł na rękę. Jak wynika z danych ZUS, część seniorów musi przeżyć za mniej.

ZUS opublikował zestawienie dotyczące emerytur nowosystemowych wypłaconych w grudniu 2020 r. Świadczenie nowosystemowe jest niższe niż emerytura minimalna. Niestety, ale ilość Polaków otrzymujących tak niskie pieniądze do minimalnych nie należy.

ZUS informuje, że w grudniu ub. r. wypłacono 310 tys. świadczeń niższych od minimalnej. W porównaniu z 2019 r. jest to o 19 proc. więcej. Co więcej, w ciągu ostatnich 10 lat ilość wypłacanych emerytur nowosystemowych wzrósł trzynastokrotnie.

Spośród obu płci to kobiety stanowią 83 proc. pobierających emeryturę niższą niż najniższa - podaje ZUS. Mężczyźni stanowili odsetek 17 proc., a liczba ta rośnie z roku na rok. W 2015 r. emeryturę nowosystemową pobierało zaledwie 5 proc. mężczyzn.

Średni wiek mężczyzn pobierających świadczenie niższe niż minimalne to 67,6 lat, natomiast kobiet 64,5 roku. Średnia dla obu grup wynosi 65 lat, natomiast u kobiet dominuje wiek 62 lat, a u mężczyzn 66 lat.

ZUS i niechlubne dane

Kwoty wypłacanych emerytur również kształtują się dramatycznie. Mniej niż 600 zł dostaje miesięcznie 19,2 proc. Polaków. Na sumę między 601 zł a 800 zł może liczyć 26,8 proc., jednakże to nie wszystko.

Emeryturę wyższą niż 800 zł ale niższą niż 1,2 tys. zł otrzymuje 53,9 proc. Najwyższy odsetek kobiet odnotowano w przedziale między 800 zł a 900 zł, natomiast mężczyzn w przedziale od 1 tys. do 1,1 tys. zł.

ZUS wylicza, że średnia kwota emerytury nowosystemowej wynosiła 794,59 zł i w porównaniu z analogicznym okresem rok temu wzrosła o o 47,68 zł. Ile zatem wynosiła najniższa wypłacana emerytura przez ZUS?

W grudniu najniższe świadczenie wynosiło zaledwie 2 grosze. ZUS argumentuje, że świadczenie wypłacane jest osobie, która nie podlega ubezpieczeniom społecznym od 1999 r. i udokumentowała jeden dzień ubezpieczenia. Łącznie emerytur niższych niż 10 zł w grudniu 2020 r. ZUS wypłacił 887.

Podobne artykuły

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Banknoty w reku mezczyzny.

Finanse

Ulga na internet przysługuje każdemu Polakowi. To nawet 1520 zł

Czytaj więcej >
KNF zaktualizowała listę ostrzeżeń publicznych. Nową pozycją jest firma Krisimarks Eood.

Finanse

KNF dopisała do swojej listy nowy podmiot. Korzystanie z jego usług stanowi zagrożenie

Czytaj więcej >
Materiał zewnętrzny

Finanse

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym miast wojewódzkich ― digest z początku 2021 roku

Czytaj więcej >
Podatek od sprzedaży detalicznej zgodny z prawem. TSUE zdecydował.

Finanse

Polska wygrała z KE przed TSUE. Podatek może być nadal ściągany z przedsiębiorców

Czytaj więcej >