ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze do emerytury. Wystarczy tylko złożyć prosty wniosek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić specjalny dodatek do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wybranej grupy seniorów, ale trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Komu konkretnie przysługuje świadczenie i ile wynosi? Wyjaśniamy.
Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze do emerytury?
Wybrani seniorzy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury w ramach rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Potocznie nazywa się je “mama 4 plus”, bo jest skierowane do rodziców, którzy nie byli w stanie wypracować minimalnej emerytury ze względu na poświęcenie się wychowaniu dzieci.
Zobacz także: Będą zmiany w chorobowym. Eksperci grzmią: pracownicy mogą dostać niższe wypłaty
W Lidlu niebawem pojawią się hitowe produkty. Kupisz je za groszeTakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatek
Warto wspomnieć, że o świadczenie mogą się ubiegać także ojcowie. Rodzice, którzy chcą otrzymywać dodatkowe pieniądze, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Do otrzymania tego dodatku konieczne będzie spełnienie kluczowych warunków:
- w przypadku matek - ukończenie 60 lat, urodzenie i wychowanie lub tylko wychowanie co najmniej 4 dzieci;
- w przypadku ojców - ukończenie 65 lat, wychowanie co najmniej 4 dzieci, jeśli ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
Jeśli chodzi o wysokość tego dodatku, to wszystko zależy od świadczeń pobieranych przez rodzica. Jeśli beneficjent nie pobiera emerytury ani renty, to otrzyma kwotę równą wysokości minimalnej emerytury (obecnie 1588,44 zł).
Natomiast w przypadku, gdy ktoś pobiera rentę lub emeryturę mniejszą niż najniższa emerytura, to kwota jego dodatku uzupełniającego będzie równa różnicy pomiędzy minimalną emeryturą, a wysokością pobieranego świadczenia zasadniczego. Przeciętnie ZUS wypłaca seniorom 740 złotych.