ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze, to nawet 1269 zł. Wystarczy tylko złożyć wniosek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić dodatkowe pieniądze wielu Polakom. Do otrzymania tego świadczenia konieczne będzie spełnienie kilku bardzo istotnych warunków oraz złożenie odpowiedniego wniosku.
ZUS może wypłacić dodatkowe pieniądze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele dodatków, które są dla Polaków wsparciem finansowym. Na pieniądze mogą liczyć także osoby, które miały wypadek przy pracy. ZUS przyznaje środki na podstawie procentu uszczerbku na zdrowiu, który określa lekarz orzecznik lub komisja lekarska.
- Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji - przekazała rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS, Iwona Kowalska-Matis.
Strażnicy skontrolują tysiące domów Polaków. Będą sprawdzać jeden szczegół, posypią się mandatyJeśli chcesz dostać dodatkowe pieniądze z ZUS, musisz złożyć wniosek
Jeśli dana osoba chce starać się o przyznanie odszkodowania za wypadek przy pracy, musi złożyć odpowiedni wniosek oraz dokumentację. Należy dostarczyć protokół powypadkowy, a także wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza druk OL-9, który informuje o zakończeniu rehabilitacji. Decyzja dotycząca przyznania świadczenia zostanie podjęta przez ZUS w ciągu 14 dni, a jeśli będzie ona pozytywna, to pieniądze otrzymamy w ciągu 30 dni.
Zobacz także: Będzie nowy dodatek dla emerytów. Trwają już prace, dobra wiadomość dla wielu seniorów
Takie kwoty odszkodowania wypłaca ZUS
Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy, to obecnie jest to 1269 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Warto wspomnieć, że taka kwota będzie obowiązywała do kwietnia 2024 roku, bo potem zostanie ona zwiększona. Przykładowo, jeśli dana osoba doznała uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5 procent, to otrzyma w ramach odszkodowania 6345 złotych.
Co ważne, są dwa przypadki, w których ZUS nie wypłaci świadczenia. Mowa tu o wypadkach, których przyczyną było udowodnione niezastosowanie się do przepisów BHP lub rażące niedbalstwo. Jeśli do zdarzenia doszło, gdy pracownik był pod wpływem alkoholu czy substancji psychoaktywnych, to również nie będzie mógł liczyć na odszkodowanie,