ZUS wypłaca nowe świadczenie. Tysiące Polaków powinny sprawdzić konta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością lub opiekunów. To konsekwencje nowej ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Ile pieniędzy otrzymają beneficjenci?
ZUS wypłaca nowe świadczenie: wypłacono już prawie 20 milionów złotych
Wypłacane świadczenia są efektem ustawy o świadczeniach wspierających, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Przepisy są skierowane do osób z niepełnosprawnością lub opiekunów. Tylko do 19 kwietnia do struktur ZUS w całym kraju wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków (65,8 proc. została złożona przez same osoby niepełnosprawne, reszta przez opiekunów lub pełnomocnika). “Do tej pory ZUS rozpatrzył ok. 5,6 tys. wniosków, 1,5 tys. osób otrzymało już z ZUS-u świadczenie wspierające na łączną kwotę 18,5 mln zł” - przekazuje, cytowany przez PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.
Zobacz też: Action wydało pilny komunikat do klientów. “Natychmiast przestań używać”
Polska szykuje bat na chińskie firmy. "Rozmawiałem z premierem"Świadczenie wspierające. Jak dostać? Ile wynosi?
Żeby pieniądze otrzymać, najpierw trzeba zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który określi poziom niepełnosprawności i wyrazi go w punktach - te z kolei później posłużą do uszeregowania w konkretnej grupie i konkretnych kwot, bo te także zależą od stopnia niepełnosprawności.
Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wartości renty socjalnej, która obecnie wynosi 1780,96 zł. System punktowy, przy pomocy którego komisja oceni stopień niepełnosprawności przełoży się na wypłacane pieniądze według następującej metody przeliczania:
- 95-100 pkt. - 220 proc. renty,
- 90 - 94 pkt. - 180 proc. renty,
- 85 - 89 pkt. - 120 proc. renty,
- 80 - 84 pkt. - 80 proc. renty,
- 75-79 pkt. - 60 proc. renty,
- 70-74 pkt. - 40 proc. renty.
Świadczenie wspierające będzie się zmieniać
Ustawa regulująca wysokość świadczenia ma się zmieniać: jej nowelizację zapowiedział wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń w wywiadzie dla PAP. Kształt ustawy ma się zmienić po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek. “W samej ustawie zapisano, że po pół roku zostanie dokonana korekta, ale być może uda się to zrobić szybciej” - oceniał.
Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach, co oznacza, że nie wszystkie osoby niepełnosprawne już teraz mogą być objęte wypłatami. Od 2024 r. mogą ubiegać się o nie jedynie osoby z przedziału od 87 do 100 pkt. Kolejno system wdrażania wygląda następująco:
- osoby, które mają od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r.,
- osoby, które mają od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.
Wnioski do ZUS można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowością elektroniczną.