Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Można dostać nawet 25 tysięcy złotych
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 27.01.2025 08:05

ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Można dostać nawet 25 tysięcy złotych

ZUS, pieniądze
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Za te choroby Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić duże kwoty odszkodowania. Jak zgłosić się po takie odszkodowanie i gdzie należy się zwrócić? Jeśli decyzja będzie niekorzystna, mamy prawo się od niej odwołać. 

Za te choroby ZUS wypłaca duże odszkodowania

Osoby, które mają stwierdzoną chorobę zawodową, mogą ubiegać się o specjalne odszkodowanie i świadczenia z ZUS. Choroby zawodowe są wynikiem szkodliwych czynników, na które narażony jest pracownik w miejscu pracy, lub podczas wykonywania pracy. Schorzenia uznawane za choroby zawodowe mogą zostać rozpoznane zarówno w momencie zatrudnienia, jak i również po zakończeniu pracy. Jakie schorzenia obecnie figurują na liście chorób zawodowych?

Ratownicy medyczni domagają się zmian. Jest apel do szefowej resortu Tyle zapłacisz za pobyt w sanatorium. Przewidziano dotkliwe kary

Choroby zawodowe z tej listy stanowią podstawę do otrzymania odszkodowania

Lista chorób zawodowych została sporządzona według wytycznych Rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r., w sprawie chorób zawodowych. Należą do nich:

  • choroby zakaźne i pasożytnicze (m.in. gruźlica, AIDS, borelioza),
  • choroby skóry (m.in. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry),
  • pylice płuc (m.in. pylica azbestowa i węglowa),
  • choroby wywołane czynnikami chemicznymi,
  • choroby układu oddechowego (m.in. astma zawodowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych),
  • choroby spowodowane promieniowaniem (m.in. przewlekłe zmiany popromienne skóry),
  • nowotwory zawodowe,
  • choroby zawodowe układu ruchu,
  • choroby neurologiczne.

Choroby nagłe, takie jak ostre zatrucia substancjami chemicznymi czy reakcje alergiczne, mogą być rozpoznane jedynie w ciągu kilku dni od narażenia na szkodliwy czynnik, który je wywołuje. Choroby przewlekłe, np. nowotwory, mogą być uznane za choroby zawodowe przez wiele lat po zakończeniu pracy. Na jakie zasiłki i odszkodowania mogą liczyć chorzy?

Odszkodowanie za chorobę zawodową może wynieść nawet 25 tys. zł

Choroba zawodowa pozwala na ubieganie się m.in. o zasiłek chorobowy, wynoszący 100 proc. wynagrodzenia, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, rentę z tytułu niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową. Wnioskować można również o dodatek pielęgnacyjny lub jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Do końca marca br. kwota odszkodowania to 1 431 złotych, za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku. W przypadku osób niezdolnych do pracy i wymagających opieki świadczenie ma wysokość 25 044 zł. Jeżeli pracownik umrze, jego członkom rodziny przysługuje 128 799 zł.

Zgłoszenie choroby zaczyna się od informacji do powiatowego inspektora sanitarnego i okręgowego inspektora pracy (może dokonać tego pracodawca, lekarz lub pracownik). Po badaniach i analizie dokumentów lekarz wydaje orzeczenie o chorobie zawodowej, bądź jej braku. Niekorzystna decyzja daje prawo do odwołania.