BiznesINFO.pl Finanse ZUS wypłaca wsteczne emerytury. Druk ERO nie jest dla wszystkich
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS wypłaca wsteczne emerytury. Druk ERO nie jest dla wszystkich

15 lutego 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Możliwość złożenia druku ERO, który uprawnia do otrzymania emerytury z datą wsteczną, została wprowadzona w czasie pandemii. Wówczas osoby starsze, w wyniku lockdownu, miały utrudniony dostęp do placówek ZUS-u. Stan zagrożenia epidemiologicznego dalej obowiązuje, dlatego druki ERO można wciąż składać. Jednak nie każdemu seniorowi się to opłaci.

Druk ERO — co to takiego i czy warto go złożyć?

Druk ERO jest dokumentem, który pozwala na ponowne przeliczenie emerytury lub renty. Mogą z niego skorzystać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny przed ogłoszeniem pandemii lub w jej trakcie i w dalszym ciągu na nią nie przeszli. Składając ERO, wnioskują one o przyznanie lub wypłatę emerytury z datą wsteczną.

Wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego należy złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed osiągnięciem stosownego wieku. W takiej sytuacji Zakład obliczy wysokość emerytury, przyzna świadczenie, ale go nie wypłaci. Wszystko dlatego, że prawo do emerytury nie jest tym samym, co prawo do jej wypłaty. To ma miejsce dopiero wtedy, gdy zakończone zostaną wszystkie umowy o pracę.

To można zrobić w każdym momencie po skończeniu 60 lat w przypadku pań i 65 lat w przypadku panów i wcale nie trzeba do tego druku ERO, czyli „obliczania” emerytury wstecz. W momencie faktycznego zakończenia aktywności zawodowej i złożenia wniosku emerytalnego ZUS obliczy kwotę emerytury uwzględniając wszelkie waloryzacje — tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie dolnośląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Rzeczniczka dodaje, że czas przeliczenia emerytury nie ma w tym przypadku znaczenia. Zawsze jest ona przeliczana ponownie, gdy tylko do Zakładu trafiają świadectwa pracy i wniosek o wypłatę świadczenia.

Kto nie potrzebuje takiego rozwiązania?

ZUS podkreśla, że złożenie druku ERO nic nie da seniorom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ale wciąż pracują. W ich przypadku plus stanowi jedynie otrzymanie legitymacji emeryta, dzięki której mogą skorzystać ze zniżek.

Co z działalnością gospodarczą?

ZUS wyjaśnia, że rozwiązanie stosunków pracy i dostarczenie Zakładowi świadectw pracy nie obejmuje prowadzących działalność gospodarczą, a także zatrudnionych na innych umowach niż umowa o pracę. Takie osoby mogą poprzez druk ERO naliczyć wypłatę z datą wsteczną.

Od razu wyjaśniam, że wypełniając wniosek nie można wskazywać konkretnego terminu, od którego ma zostać przyznana lub przeliczona emerytura, ZUS po złożeniu wniosku ERO — przyzna lub przeliczy emeryturę dopiero od dnia istnienia prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020 roku. Ustawa nie pozwala na dowolne wybieranie terminu, dlatego należy korzystać z gotowych formularzy ZUS żeby uniknąć błędu — wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Jednocześnie rzeczniczka zastrzega, by zapoznać się dokładnie z punktem nr 3 w formularzu ERO — mowa jest w nim o ewentualnej różnicy w obliczonej wysokości już wypłacanego świadczenia. Wskutek tego może zaistnieć konieczność zwrotu nadpłaconych przez ZUS kwot.

Oświadczenie ERO można pobrać w tym miejscu .

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat