Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym. Trzeba jednak spełnić warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.03.2024 11:36

ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym. Trzeba jednak spełnić warunek

Koperta z logo ZUS-u
Fot. redakcja BiznesINFO

Okazuje się, że Polacy mają możliwość otrzymania świadczenia emerytalnego po zmarłym bliskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jednak pieniądze tylko tym osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS wypłaca pieniądze po zmarłym bliskim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia emerytalne aż do śmierci seniora. Jednak okazuje się, że najbliższym zmarłego należy się wypłata pieniędzy za miesiąc, w którym nastąpił zgon. 

Co ważne, wypłatę niezrealizowanego świadczenia bliscy otrzymają również wtedy, gdy senior złożył wniosek o przyznanie emerytury, ale nie zdążył otrzymać decyzji uprawniającej do pobierania pieniędzy. 

Urzędy skarbowe zaskakują. Chodzi o zwrot podatku

Wiadomo, komu ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci niezrealizowane świadczenie najbliższym osobom zmarłego. Wyróżnia się trzy grupy osób uprawnionych do pobrania emerytury zmarłego za miesiąc, w którym nastąpił zgon. To przede wszystkim współmałżonek i dzieci mieszkające ze zmarłym w jednym gospodarstwie domowym, ale także i tym, którzy mieszkali w innym miejscu. Pieniądze należą się innym członkom rodzinny uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym, a także tym, którzy utrzymywali seniora.

Aby otrzymać świadczenie po zmarłym, trzeba złożyć wniosek

Jeśli rodzina chce otrzymać wypłatę emerytury po zmarłym seniorze, to konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy także dołączyć do niego dokumenty, takie jak: odpis aktu zgonu, odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa oraz dokumenty udowadniające, że członek rodziny mieszkał ze zmarłym w jednym gospodarstwie domowym albo go utrzymywał. 

Zobacz także: Mało znana ulga podatkowa. Można odliczyć nawet 840 złotych