ZUS zabrał głos w sprawie czerwcowych emerytur. Emeryci nie muszą już zwlekać
Złożenie wniosku emerytalnego w czerwcu nie przyniesie nam mniejszego świadczenia. Nie trzeba więc już zwlekać do lipca, informuje ZUS. Zmiana jest możliwa dzięki noweli podpisanej przez prezydenta. Wniosku o przyznanie emerytury nie musimy też składać w danym miesiącu.
ZUS przekazał, że osoby które zdecydowały się na złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu bieżącego toku z urzędu mogą liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia. Do tej pory bardziej opłacało się poczekać z przejściem na emeryturę do lipca, kiedy to stawki były inaczej liczone.
Prezydent parę dni temu podpisał jednak nowele, dzięki której zniknęła dla emerytów luka czerwcowa - czytamy w komunikacie ZUS.
ZUS sam sugerował lipiec
- Co roku przestrzegałam seniorów żeby poczekali ze składaniem wniosków o emeryturę do lipca. Kilka dni temu Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dzięki temu zastosowanie do nich mają dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu. Najważniejsze jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna – czytamy w dalszej części oświadczenia.
Wprowadzony przepis dotyczy także emerytów, którzy zakończyli pracę w 2021 r. jak i czerwcowych emerytów ze wszystkich kolejnych lat. ZUS przekazał również, że zmiany te dotyczą także rent rodzinnych przyznanych po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku.
ZUS przypomina o stanie epidemii
Inną ważną informacją przekazaną przez ZUS jest przypomnienie o możliwości złożenia wniosku o przyznanie emerytury w późniejszym terminie.
- Proszę pamiętać również, że z powodu pandemii, wniosek o emeryturę można złożyć później z zaznaczeniem, że emerytura mam być liczona od wcześniejszego terminu. Taki wniosek można złożyć w ZUS do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - przekazuje Iwona Kowalska-Matis.
Aby nie stracić pieniędzy za wcześniejsze miesiące, odkąd zakończyliśmy już pracę, musimy do wniosku załączyć specjalne oświadczenie.
" Bardzo ważne jest to żeby w oświadczeniu wpisać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do emerytury, ale nie wcześniejszą niż 1 marca 2020 r. Wniosek wraz z oświadczeniem trzeba złożyć najpóźniej w terminie do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii." - przestrzega ZUS.
Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia stan epidemii na terenie Polski obowiązuje od 20 marca 2020 r. po dziś dzień. "W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną kolejnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U.2020.491 ze zm.), stan ten zaczął obowiązywać od dnia 20 marca 2020 r. i trwa do dziś." - czytamy na stronie RPO.
Oczywiście emeryt musi spełnić przy tym wszystkie inne warunki do otrzymania świadczenia.