10 proc. podwyżki do świadczenia. Tyle wyniesie kwota w 2025 roku
To waloryzacja, która znacznie przewyższa wskaźnik inflacji z 2024 roku. Wzrost odnosi się do wysokości minimalnego wynagrodzenia. To świadczenie pobiera wiele osób, celem było urealnienie wartości wsparcia finansowego. Wiadomo, pod jakimi warunkami można je dostać.
Waloryzacja kolejnych świadczeń
Waloryzacja świadczeń następuje przede wszystkim po to, aby podwyższyć wartość wsparcia finansowego dla osób, którym takowe przysługuje. Tym samym każdego roku w marcu wzrasta kwota, którą na swoich kontach każdego miesiąca widzą emeryci i renciści. Jasne jest jednak, że również inne formy wsparcia podlegają waloryzacji.
Tak jest między innymi ze świadczeniem pielęgnacyjnym pobieranym przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Tego roku wzrost znacznie przewyższa inflację, która według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła w 2024 roku 3,6%.
Znany operator telekomunikacyjny w opałach, wprowadzał klientów w błąd. Kara może być ogromna Czekają miesiącami, a później rezygnują. Senior znalazł kuriozalny powód na odmowę sanatoriumTyle wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2025 roku
W roku 2024 świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 2988 złotych, a waloryzacja jest zależna od wartości minimalnego wynagrodzenia. Tym razem wyniosła ona aż 10%. Oznacza to, że w 2025 roku wyniesie 3287 zł miesięcznie, więc wzrośnie o 299 złotych. Tak duża podwyżka, oparta właśnie na minimalnym wynagrodzeniu, zapewnia realny wzrost wartości otrzymywanego wsparcia.
Warto zaznaczyć, że opiekunowie osób z niepełnosprawnościami ze względu na swoje obowiązki często nie mogą podjąć się pracy zarobkowej, a świadczenie pielęgnacyjne pozostaje jedynym lub jednym z niewielu środków finansowych.
Zobacz: Kolejny cios w palaczy. Opłaty pójdą w górę
Kto może się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które zapewniają stałą opiekę osobom z niepełnosprawnością, które są członkami ich rodziny. Dotyczy ono przede wszystkim rodziców, opiekunów faktycznych oraz osoby zobowiązane do alimentacji, jak na przykład małżonkowie. Warunkiem jest, żeby osoba, którą się zajmują, posiadała orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W przypadku dzieci pomoc udzielana jest przy konieczności stałej rehabilitacji, leczenia oraz pomocy w codziennych czynnościach. Pieniędzy nie może pobierać osoba z niepełnosprawnością, są one wypłacane w cyklach miesięcznych.