Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 1200 euro miesięcznie za sam fakt istnienia. Niemcy zaczynają eksperyment z dochodem podstawowym
Maria Glinka
Maria Glinka 01.06.2021 02:00

1200 euro miesięcznie za sam fakt istnienia. Niemcy zaczynają eksperyment z dochodem podstawowym

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Dochód podstawowy to bezwarunkowo przyznawane pieniądze, na które mogą liczyć uczestnicy nowego eksperymentu. Każdego miesiąca przez 3 lata będą dostawali prawie 5,4 tys. zł. W tym roku na wnikliwe zbadanie zachowań obywateli w kontekście bezpieczeństwa materialnego zdecydowali się tylko Niemcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto wprowadził dochód podstawowy

  • Czy uczestnicy badania mogą pracować

  • Kto sfinansował eksperyment

Dochód podstawowy dla grupy wybrańców. Niemcy rozdają pieniądze za nic

Dochód podstawowy ma zapewniać minimum egzystencji. Czy tak de facto jest? W tym roku postanowili to sprawdzić Niemcy, którzy do badania zaprosili dwie grupy obywateli.

Pierwsza grupa będzie dostała od 1 czerwca 2021 r. dochód podstawowy w wysokości 1,2 tys. euro (ok. 5,4 tys. zł) przez 3 lata. Nie muszą nic robić, aby na ich konto co miesiąc wpływały pieniądze.

Zainteresowanie projektem było ogromne - po dochód podstawowy zgłosiło ponad 2 mln chętnych, ale do eksperymentu wybrano ostatecznie 122 osoby. Uczestnicy badania mogą pracować, ale nie muszą. Jedyny obowiązek, jaki na nich ciąży, to wypełnienie siedmiu formularzy w przeciągu 3 lat.

Druga grupa, licząca 1380 osób, również musi uzupełniać ankiety, ale nie może liczyć na dochód podstawowy. Portal money.pl podaje, że Niemcy przekażą im jedynie drobne wynagrodzenie za czas poświęcony na projekt. Członkowie tej grupy zostali wybrani losowo.

Czy dochód podstawowy rozwiąże problemy społeczeństwa?

Pieniądze na dochód podstawowy pochodzą od ok. 150 prywatnych darczyńców i są nieopodatkowane. W przeciągu trzech lat jeden uczestnik badania otrzyma bezwarunkowe 43,2 tys. euro. Projekt opiewa w sumie na 5,2 mln euro.

Inicjatorami eksperymentu jest organizacja pożytku publicznego z Berlina. Niemcy stoją bowiem na stanowisku, że dochód podstawowy może rozwiązać wiele problemów, z którymi zmaga się społeczeństwo w dzisiejszych czasach.

Jaką tezę stawiają Niemcy? W obliczu zaniku presji zarabiania pieniędzy na życie ludzie stają się bardziej wolni, kreatywni i zadowoleni z życia.

Badacze zamierzają uważnie analizować formularze wypełniane przez osoby, które będą dostawały dochód podstawowy, aby sprawdzić co robią, gdy mają zapewnione bezpieczeństwo materialne. Czy pracują? Czy może odkładają na przyszłość? Czy są skorzy do pomocy i stawiają na socjalizację? Na pytania postanowią odpowiedzieć Niemcy.

Najpierw Niemy, potem Polska? Poparcie jest, brakuje inicjatywy

Niewykluczone, że ich tropem pójdą kolejne państwa. Jak na razie żaden kraj nie oferuje bezwarunkowego dodatku. Jednak do eksperymentu z dochodem podstawowym przymierza się także amerykańskie hrabstwo Los Angeles.

Co ciekawe, badanie Państwowego Instytutu Ekonomicznego, przeprowadzone na początku tego roku, wskazuje, że bezwarunkowy dochód podstawowy popiera aż 51 proc. Polaków. Być może znajdą się także badacze z Polski, którzy będą chcieli sprawdzić zachowania obywateli w kontekście bezpieczeństwa materialnego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]