1588 zł miesięcznie od ZUS. Wniosek trzeba złożyć do końca września
Jeśli osoba zmarła miała przyznane prawo do emerytury lub spełniała warunki do jej uzyskania, osoby bliskie mogą starać się po niej o rentę rodzinną. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.
Renta rodzinna
Renta rodzinna to świadczenie pieniężne, które przysługuje dzieciom po zmarłym rodzicom. Mogą ją otrzymać dzieci do ukończenia 16. lub 25. roku życia. Aby otrzymywać rentę rodzinną do ukończenia 25 lat, wymagane jest kontynuowanie nauki w szkole lub na studiach.
Rentę rodzinną otrzyma również dziecko, które stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub też w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy się ono uczy.
Wysokość renty rodzinnej
Wysokość renty rodzinnej wynosi:
- 85 proc. świadczenia zmarłego - w przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90 proc. tego świadczenia, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są 2 osoby,
- 95 proc. świadczenia zmarłego, gdy do renty rodzinnej uprawnione są minimum 3 osoby.
Wysokość renty rodzinnej nie może być niższa niż minimalna emerytura w danym roku. W 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł .
Termin złożenia wniosku
ZUS przypomina, że 30 września mija termin złożenia wniosku o przyznanie renty rodzinnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie ze szkoły, o tym, że się uczą. Jeśli spóźnią się ze złożeniem wniosku, utracą rentę rodzinną za wrzesień.
Osoby przyjęte na pierwszy rok studiów powinny złożyć wniosek o kontynuację renty rodzinnej i dołączyć do niego zaświadczenie o przyjęciu na studia. Z kolei osoby kontynuujące naukę na uczelni mają czas na złożenie wniosku do końca października.