160 lat i ani dnia więcej. Polski browar upada
Jeszcze niedawno stawiano go za przykład, jako zakład, który przeszedł wzorcową rewitalizację. Po tym, jak mający początki w XVI wieku browar wznowił działalność i rozszerzył paletę produkowanych napojów, teraz ogłasza upadłość.
Tradycje sięgają XVI wieku
Historia browaru Kościerzyna sięga aż XVI wieku, kiedy to w miejscowości o tej samej nazwie, ku uciesze entuzjastów orzeźwiającej goryczki, rozpoczęto warzenie złotego trunku . Pierwszy browar założono tam jednak dopiero w wieku XVII i od tego czasu zakład się rozwijał. To właśnie tam od 1910 roku produkowano piwa takie jak jasne kościerskie ”Śmietanka”, czy ciemne, karmelowe Dubeltowe. Prawdziwy rozkwit przyszedł jednak w okresie międzywojennym, kiedy postawiono na produkcję takich gatunków jak Pełne Jasne, Słodowe Pasteryzowane, Koźlak, a nawet Englishe Ale.
Wzorowa rewitalizacja i ogłoszenie upadłości
W 1948 roku przyszło przekształcenie zakładu, który od tego czasu produkował wody gazowane, słodkie napoje, a następnie miody pitne. W 1991 roku browar zamknięto. Kiedy w 2013 roku przeszedł rewitalizację i otwarto go ponownie, stawiany był za wzór nowoczesnego przedsiębiorstwa o długich korzeniach. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja finansowa Browaru Kościerzyna musiała być trudna. 6 grudnia 2023 roku złożono bowiem wniosek o upadłość , a 18 lipca 2024 roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wydał postanowienie, w którym ogłosił upadłość spółki.
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy, ul. Piekarnicza 10, 80-126 Gdańsk, obwieszcza, że postanowieniem z dnia 18 lipca 2024 roku wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest Browar Kościerzyna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością postanowił ogłosić upadłość dłużnika - czytamy w postanowieniu.
Wizytówka miasta
Browar Kościerzyna był wizytówką miasta. Wrażenie mogły robić zarówno doskonale odnowiona infrastruktura, zakłady produkcyjne, fermentownia czy spichlerz, ale i nowoczesny kompleks gastronomiczny i hotel. Przeprowadzona w latach 2010-2013 rewitalizacja pochłonęła ok. 30 mln zł.