BiznesINFO.pl Biznes 205 lat historii. Właśnie upadła najstarsza firma w Warszawie
fot. Pxhere

205 lat historii. Właśnie upadła najstarsza firma w Warszawie

19 grudnia 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Firma, której początek datuje się na 1819 rok, przetrwała zarówno zabory, jak i dwie wojny światowe. Uznano ją za „nieodłączny element dziedzictwa kulturowego i społecznego miasta”. Teraz ten „nieodłączny element” kończy działalność i wyprzedaje pozostałości z magazynów, kończąc tym samym swoją 205-letnią historię.

Firma pamiętająca Królestwo Polskie

W 1819 roku Polska nie istniała jako niezależne państwo. W tym czasie ziemie polskie były bowiem podzielone pomiędzy Prusy, Austrię oraz Rosję. To właśnie wtedy w ówczesnym Królestwie Polskim, znajdującym się pod kontrolą rosyjską we władaniu Aleksandra I Romanowa, w Warszawie powstała wytwórnia narzędzi chirurgicznych. Przez ponad dwa wieki działalności stała się nie tylko symbolem polskiego przemysłu medycznego, ale także integralnym elementem warszawskiego dziedzictwa.

Przez badaczy z Akademii Leona Koźmińskiego, firma Farum (Fabryki Aparatury Rentgenowskiej i Urządzeń Medycznych) została uznana za najstarszą w polskiej stolicy oraz za „nieodłączny element dziedzictwa kulturowego i społecznego miasta”.

Wielkie zmiany w korzystaniu z elektroniki. Po świętach nie kupisz już tego urządzenia

Sprzęt firmy pracuje po dziś dzień

Farum zasłynęło jako producent specjalistycznego sprzętu medycznego, obejmującego aparaty EKG, holtery, respiratory, aparaty do znieczuleń oraz meble medyczne i butle tlenowe. Przez dziesięciolecia obsługiwało różnorodne dziedziny medycyny, w tym kardiologię, anestezjologię i radiologię, dostarczając sprzęt do polskich szpitali i placówek medycznych. W trakcie swojej długiej historii firma wpłynęła na rozwój standardów medycznych w Polsce.

Jak w rozmowie z „Wprost” przekonywał były pracownik zakładu, decyzja o likwidacji firmy jest wynikiem wielu skumulowanych problemów. Kluczową rolę odegrały jednak wysokie koszty produkcji oraz brak zainteresowania kontynuacją działalności przez kolejne pokolenie właścicieli.

Właściciele przeszli na emeryturę. Nie mieli już siły prowadzić firmy. Mieli dzieci, ale one nie były zainteresowane prowadzeniem biznesu – powiedział były pracownik Farum.

Ostatnie sprzęty czekają na kupców

Współczesna historia Farum, szczególnie pod koniec, nie była usłana różami. Lata sukcesów przysłoniły problemy, które z biegiem czasu tylko narastały. Rosły koszty związane z certyfikacją oraz utrzymaniem sprzętu i infrastruktury, co ostatecznie okazało się zbyt dużym obciążeniem.

W ostatnich latach Farum zajmowało się niemal wyłącznie serwisowaniem wciąż działającego w polskich szpitalach sprzętu , jednocześnie zmniejszając zatrudnienie oraz sprzedając swoje nieruchomości. Decyzja o rozwiązaniu spółki zapadła w 2023 roku. Teraz firma doczekała się swojego końca. Na stronie internetowej Farum wciąż widnieje ogłoszenie o wyprzedaży ostatnich, ostałych się jeszcze zasobów magazynu.

Farum fot Farum pl.png
fot. Farum.pl
W tych dniach lepiej unikaj zakupów. Dane są jednoznaczne - będzie oblężenie
Kierowcy tylko na to czekali. Paliwo tanieje przed świętami
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat