Tysiące rodziców obok 500 plus, może dostać także 300 plus. Jest jednak pewien mały haczyk
300 plus, czyli program Dobry Start to jeden z pomysłów rządu na wsparcie polskich rodzin. Polega on na dopłatach do szkolnych wyprawek. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu i jak składać wnioski?
300 plus na wyprawkę
Program Dobry start obejmuje dzieci do ukończenia 20 roku życia, które kontynuują naukę w szkole. Są jednak pewne obwarowania. Jak wskazuje portal Money.pl, dzieci muszą uczyć się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale pieniędzy nie dostaną np. studenci. - Zgodnie z definicją pojęcia „szkoła”, zawartej w paragrafie 3 pkt 6 rozporządzenia, szkoła oznacza: szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cytowany przez Money.
Świadczenie 300 plus przysługuje zatem, zgodnie z ministerialną interpretacją, wszystkim uczniom (ale nie studentom), którzy rozpoczęli naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przed osiągnięciem 18. roku życia. Jest to wypłacany raz w roku dodatek, który ma wspomóc w pokryciu kosztów szkolnej wyprawki. Wnioski o 300 plus składa się przez PUE ZUS lub portal Empatia. Urzędnicy wskazują również, że skorzystać można z bankowości elektronicznej, a także wnioskować o świadczenie osobiście, w powiatowych centrach pomocy rodzinie.
Koszt programu dla budżetu państwa to nawet 1,4 mld złotych rocznie.