Polacy rzucili się na 300 plus. Po pieniądze wnioskować mogą nie tylko rodzice
Ogromne zainteresowanie 300 plus
300 plus to jeden z flagowych programów pierwszej kadencji rządu Prawa i Sprawiedliwości, który wszedł w życie latem 2018 roku. Zakłada on przyznanie 300 zł na wyprawkę dla dzieci na nowy rok szkolny. Od lipca można składać wnioski drogą elektroniczną w ramach kolejnej edycji programu. Statystyki pokazują, że zainteresowanie świadczeniem nie słabnie. Jak podaje Gazeta.pl, tylko w ciągu pierwszego tygodnia do systemu wpłynęło prawie 600 tys. wniosków o przyznanie środków.
Warto przypomnieć, że o pieniądze na wyprawkę szkolną dla dzieci uczących się do 20. roku życia (24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych) mogą ubiegać się nie tylko rodzice, ale też m.in. opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Warto również podkreślić, że w przypadku programu 300 plus nie obowiązuje kryterium dochodowe.
O ile od 1 lipca można składać wnioski droga elektroniczną (np. poprzez bankowość elektroniczną bądź przez portal empatia.mpips.gov.pl), to wnioski drogą papierową można składać od początku sierpnia (np. w urzędzie gminy czy ośrodku pomocy społecznej). Ostateczny termin na złożenie wniosków mija 30 listopada, co oznacza, że 300 plus można otrzymać już w trakcie roku szkolnego. Złożenie wniosku w trakcie wakacji to jednak niemal pewna pewna gwarancja uzyskania pieniędzy jeszcze we wrześniu.
<