500 plus dla małżeństw. Trzeba będzie spełnić tylko jeden warunek
500 plus dla małżeństw to potoczna nazwa świadczenia, które zostało zawarte w petycji obywatelskiej. Wpłynęła ona do Komisji do Spraw Petycji już jakiś czas temu. Jej założeniem jest wprowadzenie w życie specjalnego dodatku finansowego dla polskich małżeństw. Na jakich warunkach miałoby obowiązywać to świadczenie i ile miałoby wynosić? Przedstawiamy szczegóły.
500 plus dla małżeństw
Jakiś czas temu do Komisji do Spraw Petycji wpłynęła petycja obywatelska dotycząca wprowadzenia nowego świadczenia - “500 plus dla małżeństw”. Zgodnie z założeniami tej petycji, polskie małżeństwa z wieloletnim stażem powinny otrzymywać specjalny dodatek finansowy.
Jak podkreślają twórcy petycji, bardzo często zdarza się, że seniorzy borykają się z kłopotami finansowymi. W wielu przypadkach nie są w stanie pokryć nawet podstawowych, codziennych wydatków, nie mówiąc już o kosztach związanych z leczeniem czy rehabilitacją.
W Action już się zaczęło. Po te produkty ustawią się długie kolejkiKiedy 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie?
Zgodnie z założeniami petycji, wsparcie finansowe dla małżeństw wynosiłoby 500 złotych i miałoby wzrastać co pięć lat. Aby otrzymać takie świadczenie, konieczne byłoby spełnienie tylko jednego warunku. Dodatkowe 500 złotych co miesiąc miałyby otrzymywać pary, które są małżeństwem od 40 lat. Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie. Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta.
Posłowie z poprzedniej kadencji sugerowali, że najpierw należy ustalić, ile w Polsce jest małżeństw z długim stażem, by oszacować, ile wprowadzenie takiego dodatku kosztowałoby budżet państwa. Na ten moment niestety nie ma żadnych sprecyzowanych planów dotyczących wprowadzenia 500 plus dla małżeństw.
Nagrody dla małżeństw z długim stażem
Co ważne, aktualne regulacje również zakładają honorowanie małżeństw, które przeżyły ze sobą wiele lat. Pary, które są ze sobą co najmniej 50 lat, otrzymują specjalne medale od władz samorządowych albo od Kancelarii Prezydenta.
Warto pamiętać, że aktualnie polscy seniorzy mogą liczyć na wiele różnych form wsparcia od państwa. To między innymi rozmaite zniżki wynikające z posiadania legitymacji emeryta-rencisty. W wielu miastach w Polsce seniorzy mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, bezpłatnych leków czy chociażby zwolnienia z abonamentu RTV.