Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną
18 lutego 2022 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym – podało Ministerstwo Finansów.
Eksperci docenili stabilność gospodarki i silne podstawy makroekonomiczne, jednak zwrócilili też uwagę na wysoką inflację i problemy dotyczące rządów PiS, które konfliktują nas z Komisją Europejską. Jednak tej informacji na marne szukać w komunikacie MF.
Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne.
Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego. Fitch przewiduje średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 na poziomie 3,9 proc.
Ministerstwo dodało, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymującej się poprawy finansów zewnętrznych, w tym spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.
Są też słowa krytyki
Według Fitch widać "znaczące ryzyko przegrzania". Chodzi o bardzo silny wzrost cen. Oceniają, że średnia inflacja ma osiągnąć w 2022 roku najwyższy poziom 7,8 proc. To spowoduje wzrost stóp procentowych w okolice 4 proc.
Jak wskazuje Fitch Polska osiąga gorsze wyniki niż inne, podobne kraje w zakresie wskaźników Banku Światowego. Eksperci wskazują, że od ostatniego przeglądu ratingu Polski stosunki naszego kraju z UE uległy pogorszeniu.