Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Akt o sztucznej inteligencji. Polska zdecydowała: nie będzie inwigilacji, ani punktowania obywateli jak w Chinach
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 27.07.2024 09:46

Akt o sztucznej inteligencji. Polska zdecydowała: nie będzie inwigilacji, ani punktowania obywateli jak w Chinach

Dariusz Standerski
fot. Wojciech Olkusnik, East News/DALL-E

Unia Europejska w Dzienniku Urzędowym opublikowała ważne regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji, których celem jest przede wszystkich ochrona obywateli. Nowe przepisy będą obowiązywały również w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił plany dotyczące wprowadzenia ich w naszym kraju. To pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.

UE to nie Chiny

Informacje na temat wprowadzenia unijnej dyrektywy w Polsce przekazał podczas posiedzenia podkomisji sejmowej ds. sztucznej inteligencji wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Nowe przepisy, które obowiązywać będą we wszystkich państwach wspólnoty, mają na celu zabezpieczenie Europejczyków przed podobnym traktowaniem, jak ma to miejsce na przykład w Chinach. Akt o sztucznej inteligencji powołuje zakaz wprowadzania oraz stosowania systemu punktacji społecznej, wykorzystywanego do oceniania i kategoryzowania obywateli UE. 

Zabronione będzie też wykorzystywanie potencjału sztucznej inteligencji do monitorowania i analizy emocji w miejscu pracy. Regulacje obejmują również między innymi stosowanie AI w sektorze zdrowia oraz w obszarze danych osobowych.

Sztuczna inteligencja rozbiera prawdziwych ludzi. Kontrowersyjne aplikacje coraz popularniejsze

Korzyści z kontrolą zagrożeń

Akt o sztucznej inteligencji to pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące AI. Chodzi o to, by zapewnić jak najlepsze, a jednocześnie transparentne wykorzystanie możliwości, które kryją się za rewolucyjną technologią. Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję mają być bezpieczne, identyfikowalne, niedyskryminujące oraz przyjazne dla środowiska. Przygotowane przez UE przepisy określają obowiązki dostawców i użytkowników w zależności od poziomu ryzyka. 

Wszystkie systemy AI wysokiego ryzyka będą oceniane przed wprowadzeniem na rynek, a także przez cały cykl ich życia. Obywatele będą mieli prawo do składania skarg dotyczących systemów sztucznej inteligencji do wyznaczonych organów krajowych – czytamy na stronie europarlamentu. 

Nowe przepisy o AI w Polsce. Kiedy wejdą w życie?

Pierwsza część przepisów ma wejść w życie 2 lutego 2025 roku i obejmuje ona tak zwane systemy zakazane. Ministerstwo Cyfryzacji pierwotnie zamierzało zaplanować porządek wprowadzenia tej porcji unijnych regulacji w Polsce, jednak nie będzie takiej potrzeby. Jak poinformował wiceminister Dariusz Standerski, unijne przepisy we wszystkich krajach wspólnoty będą miały bowiem bezpośrednie zastosowanie. 

Ponieważ w Polsce nie ma aktualnie organu, który mógłby nadzorować przestrzeganie aktu, w planie jest powołanie komisji nadzoru nad sztuczną inteligencją. Projekt implementujący całość regulacji w Polsce powinien trafić do wykazu prac Rady Ministrów jeszcze w sierpniu bieżącego roku. 

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty