BiznesINFO.pl
Wierzyciele Amber Gold

Marek Bazak/East News

Amber Gold: Niektórzy wykluczeni z zadośćuczynienia. Część wierzycieli pieniędzy nie dostanie

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Działania spółki Amber Gold przełożyły się na straty rzędu 850 mln zł. Co z poszkodowanymi? W dalszym ciągu trwa wypłacanie gotówki wierzycielom. Łączna kwota zadośćuczynienia to ponad 67 mln zł. Jednak nie wszyscy otrzymają należne im pieni

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy rozpoczęła się procedura zwracania pieniędzy

  • Ile osób ma uczestniczyć w podziale masy upadłościowej Amber Gold

  • Dlaczego część z nich nie dostanie wypłaty

Wierzyciele Amber Gold w końcu otrzymają pieniądze

Afera Amber Gold to jedna z najbardziej kontrowersyjnych spraw finansowych ostatnich dziesięcioleci. Spółka Amber Gold, założona w 2009 r. przez Marcina P., miała inwestować w kruszce i złoto. Do działania zachęcało oprocentowanie rzędu 6-16,5 proc., które było znacznie wyższe niż na standardowych lokatach bankowych.

Business Insider Polska przypomina, że w 2011 r. Amber Gold przejęła udziały większościowe w trzech liniach lotniczych (Jet Air, OLT Germany, Yes Airways) i utworzyła firmę OLT Express. Dobra passa nie trwała zbyt długo - zaledwie rok później nowa spółka stanęła w obliczu poważnych problemów finansowych i musiała odwoływać kolejne regularne rejsy. Linie OLT Express ogłosiły upadłość w połowie lipca 2012 r., a miesiąc później zbankrutowało Amber Gold.

Spółka była de facto piramidą finansową, na czym tracili inwestujący obywatele. Straty poniesione zostały oszacowane na 850 mln zł. Po niemal dziesięciu latach wierzyciele Amber Gold w końcu doczekają się rekompensaty. Portal gazeta.pl podaje, że proces w tej sprawie zakończył się w październiku 2019 r., a wypłata gotówki ruszyła pod koniec 2020 r.

Nie wszyscy mogą liczyć na wypłatę

Każdy z poszkodowanych ma otrzymać 10 proc. utraconych środków. Łączna kwota do podziału między 11,5 tys. zł to 67,5 mln zł. Jak dotąd pieniądze trafiły do 8 tys. wierzycieli Amber Gold. Łączna kwota wypłaconych środków wyniosła 43,5 mln zł. Do 961 wierzycieli dotarły przelewy na 4,8 mln zł.

Mimo że procedura transferu pieniędzy jest w toku, to część osób wypłaty nie otrzyma wcale. Ofiarami Amber Gold były bowiem głównie osoby w podeszłym wieku, które już nie żyją. - Jak ustaliśmy, 230 wierzycieli spółki Amber Gold nie żyje. W tym przypadku musimy wykonać kolejne czynności, ustalić spadkobierców - przyznał w rozmowie z PAP Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold.

Procedura zwracania środków to zadanie wyjątkowo trudne. - Po zwrocie na każdy adres wysyłamy pismo i próbujemy skontaktować się telefonicznie. Ustalenie nowych numerów kont i ustalenie adresów pokrzywdzonych, to prawdziwa gehenna - wyznał syndyk.

W związku z trudnościami w ustaleniu nowych numerów bankowych niektórych wierzycieli Dębiński zaapelował o zgłaszanie się po wypłatę środków. Po 30 dniach pieniądze bowiem zostaną umieszczone w sądowym depozycie, a ich odblokowanie jest obarczone dodatkową opłatą.

Syndyk masy upadłościowej Amber Gold zachęca do kontaktu mailowego. TVP Info wskazuje, że wierzyciele Amber Gold powinni przekazywać aktualny numer rachunku bankowego na adres biuro@ambergold.com.pl. Można także zatelefonować (795 074 423 lub 881 525 479) lub uzupełnić szczegóły listownie (Syndyk Amber Gold, 80-126 Gdańsk, ul. Lema 10/57).

Sprawcy usłyszeli wyrok

W wyniku afery Amber Gold na karę pozbawienia wolności zostały skazane dwie osoby. Prezes Amber Gold Marcin P. spędzi w więzieniu 15 lat, a jego żona Katarzyna P. - 12 lat.

Poza tym oskarżeni muszą zapłacić grzywnę - odpowiednio 159 tys. i 30 tys. zł. Małżonkowie zamieszani w piramidę finansową usłyszeli także zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 10 lat. Sąd nie zdecydował się na pociągnięcie ich do wypłaty zadośćuczynienia ofiarom.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >