BiznesINFO.pl Polska i Świat Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie zwierząt
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie zwierząt

29 listopada 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

Ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych została podpisana przez Andrzeja Dudę. Ma ona dostosować polskie przepisy do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.

Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych ma na celu ochronę zwierząt, a także usprawnienie działania systemu reglamentacji działalności polegającej na wykorzystywaniu zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych, w tym procesu uzyskiwania wpisu do rejestru hodowców, dostawców i użytkowników oraz uzyskiwania zgód na przeprowadzenie doświadczeń na zwierzętach.

Podpisana nowelizacja dostosowuje ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych do aktualnych regulacji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz do potrzeb społecznych, uzupełnia funkcjonujące rozwiązania oraz doprecyzowuje przepisy budzące wątpliwości interpretacyjne i powodujące trudności w stosowaniu ustawy.

Działania w kierunku ograniczenia cierpienia zwierząt

Zostanie rozszerzony zakres zastosowania zasady „3R”, która ma na celu ochronę zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

Ma to zapewniać wykorzystywanie metod, które umożliwiają osiąganie celów doświadczeń bez wykorzystania zwierząt, redukowanie do minimum liczby zwierząt wykorzystywanych w procedurach - bez uszczerbku dla celów tych procedur oraz udoskonalenie hodowli zwierząt, ich utrzymywania, opieki nad nimi i metod stosowanych w procedurach tak, aby u zwierząt został wyeliminowany lub ograniczony do minimum potencjalny ból, cierpienie, stres.

Nowelizacja ustawy zakłada również m.in. nałożenie na hodowców, dostawców i użytkowników obowiązku ustanawiania programu znajdowania nowego domu albo – w przypadku zwierząt dzikich – programu rehabilitacyjnego przed przywróceniem ich do siedliska przyrodniczego, a także doprecyzowuje regulacje określające wyjątki od zasady stosowania środków znieczulających i przeciwbólowych.

W projekcie zmieniono definicję "hodowcy" w celu umożliwienia uzyskania wpisu do rejestru hodowców zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach – także podmiotów hodujących zwierzęta gospodarskie wykorzystywane w procedurach.

Uzupełnione zostały też przepisy ustalające warunki postępowania ze zwierzętami po wykorzystaniu ich w procedurach. Ustawa doprecyzowuje sprawy dotyczące ekspertów współpracujących z powiatowymi lekarzami weterynarii przy prowadzeniu kontroli, określając wymagania, jakie powinien spełniać taki ekspert, a także warunki jego wpisu na listę ekspertów oraz wykreślenia z niej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat