Aż 115 dni wolnych od pracy. Wiadomo, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku
2025 rok przyniesie mnóstwo okazji, by maksymalnie przedłużyć sobie wypoczynek, bez konieczności pobierania zbyt wielu dodatkowych dni urlopowych w pracy. Można zyskać nawet kilka długich weekendów. Podpowiadamy kiedy zaplanować urlop, by w pełni z niego skorzystać.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Choć niektórzy Polacy często pracują nawet w dni świąteczne, to większość może wówczas cieszyć się wypoczynkiem. O niektórych dniach wolnych ustawowo nie wszyscy jednak wiedzą. W 2025 roku jest aż 115 takich dat. Są to nie tylko święta, ale także soboty oraz niedziele.
Wolne dni dla większości grup zawodowych to: 1 stycznia, 6 stycznia, 20 kwietnia, 21 kwietnia, 1 maja, 3 maja, 8 czerwca, 19 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia i 26 grudnia.
Tak pracodawcy manipulują przy zwolnieniach grupowych. Ekspert ostrzega - nie daj się nabrać Obcokrajowcy chcą w Polsce nowych praw. Specjalne rozwiązania dla małżonkówJak przedłużyć urlop w 2025 roku? Lista długich weekendów
Niekiedy wystarczy dobrać zaledwie dwa dni urlopu, by móc odpoczywać od pracy przez niemal tydzień. Przedstawiamy propozycje dni, które warto rozważyć, by cieszyć się długim weekendem:
2 i 3 stycznia - zyskujemy sześć dni wolnych od pracy, 18 kwietnia - łącznie cztery dni wolne, 2 maj - cztery dni wolne (wraz z 1 i 3 maja, które wypadają w czwartek i sobotę), 20 czerwca - wraz z 19 czerwca, zyskujemy cztery dni wolne, w sierpniu mamy gwarantowane trzy dni wolne, w listopadzie z kolei pracodawca powinien udzielić dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto 1 listopada, które wypada w sobotę.
W przedostatnim miesiącu możemy z kolei dobrać urlop 10 listopada w piątek, dzięki czemu zyskamy aż cztery dni wolne (od 8 do 11.11). Święta Bożego Narodzenia wypadają w czwartek (25.12) i piątek, dzięki czemu czeka nas czterodniowy odpoczynek, bez konieczności dobierania urlopu.
Czy Wigilia 2025 r. będzie dniem pracującym?
Według oficjalnych zapowiedzi tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia, która wypada w środę, będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli zdecydujemy się dobrać dodatkowo urlop 22 i 23 grudnia, wówczas zyskamy aż 9 dni odpoczynku. Są jednak pracownicy, których nie będzie to dotyczyło np.: lekarzy, policjantów, strażaków, pielęgniarek, ratowników medycznych, maszynistów, motorniczych, kierowców autobusów czy dziennikarzy.
Czytaj też: Nawet 15 tysięcy złotych na tym stanowisku. Takiej oferty pracy nie było od dawna