BiznesINFO.pl
Bank decyduje się na ujemne oprocentowanie

Biznes Info

Pierwszy bank w Polsce zdecydował. Do konta trzeba będzie dodatkowo dopłacić

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Banki szukają dodatkowych funduszy, gdzie tylko się da. Z doniesień “Rzeczpospolitej" wynika, że jeden z czołowych banków ma już niedługo być pierwszym, który wprowadzi ujemne oprocentowanie depozytu klientów indywidualnyc

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki krok zdecydował się polski bank

  • Co to znaczy dla klientów banku

  • Dlaczego banki zwiększają koszty usług

Bank chce wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytu dla klientów indywidualnych

Pierwszy bank w Polsce ma wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytu klientów indywidualnych - dowiedziała się nieoficjalnie “Rzeczpospolita”. Choć w artykule nie ma dokładnej nazwy instytucji, wiadomo jest, że chodzi o "czołowy bank". Nie brak spekulacji, że w tym miejscu mowa o największym tego typu graczu w Polsce, jakim jest PKO BP.

Czas pandemii był dla banków niezwykle trudny. “Referencyjna stopa procentowa spadła wiosną 2020 r. z 1,5 proc. do 0,1 proc.” - przypomina portal. To bardzo mocno uderzyło w rentowność całego sektora bankowego.

W związku z problemami w sektorze jeden z polskich czołowych banków szykuje się do wprowadzenia ujemnego oprocentowania oszczędności klientów indywidualnych. W skrócie oznacza to po prostu, że klienci do swoich kont będą jeszcze dopłacać.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy ujemne oprocentowanie ma dotyczyć wszystkich klientów indywidualnych. Jak podaje portal “najbardziej prawdopodobne jest rozwiązanie, w którym objęte takim obciążeniem byłyby depozyty o dużej wartości”. Nie da się jednak wykluczyć, że wprowadzenie ujemnego oprocentowania będzie dotyczyło wszystkich kwot. Zdaniem portalu stawka ta może wynieść 0,05–0,1 proc.

Inne banki mogą pójść tą samą drogą

“Rzeczpospolita” zauważa, że taka decyzja może pociągnąć za sobą spore konsekwencje. Za liderem sektora bankowego mogą pójść także inne banki, które “mogą sobie pozwolić nawet na spory odpływ oszczędności, bo wskaźnik kredyty/depozyty, obrazujący płynność sektora, spadł w styczniu do 82 proc. (jeszcze rok temu było to 95 proc.)” - podaje portal.

W tej chwili banki testują odporność oszczędzających w inny sposób przez cięcia w oprocentowaniu lokat. Przed pandemią oprocentowanie wynosiło 1,25 proc., a w styczniu już jednie 0,42 proc.

Polacy jednak, nawet mimo tak niewesołych informacji i rosnącej z dnia na dzień inflacji, pozostają dość optymistyczni. Pieniądze w bankach trzymają nadal, a po fali wypłat z bankomatów, która miała miejsce na początku pandemii, nie ma śladu.

Z lokat zdążyli jednak wycofać już 202 mld zł do końca stycznia 2021, ale w tym samym czasie depozyty bieżące wzrosły i to bardzo wyraźnie. Aż o 190 mld zł do stanu 793 mld zł. Odczytywać to można jako brak zniechęcenia ze strony klientów, którzy mimo wszystko tracą na decyzji trzymania pieniędzy w banku.

Podobne artykuły

Materiał zewnętrzny

Finanse

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym miast wojewódzkich ― digest z początku 2021 roku

Czytaj więcej >
Podatek od sprzedaży detalicznej zgodny z prawem. TSUE zdecydował.

Finanse

Polska wygrała z KE przed TSUE. Podatek może być nadal ściągany z przedsiębiorców

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.12.2020. n/z Portfel na tle pieniadzy.

Finanse

Minister finansów poinformował media o planach podatkowych. Padły ważne deklaracje

Czytaj więcej >

Finanse

NBP może mieć nowego prezesa. Ale Adam Glapiński przekonuje do siebie złotem

Czytaj więcej >
Podwyżki rachunków za prąd nie do uniknięcia

Finanse

Rachunki z gigantycznym wzrostem. Polska rodzina zapłaci 700 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu

Finanse

EnveloBank znika z polskiego rynku. Klienci muszą być gotowi na zmiany

Czytaj więcej >