Bank Pekao z nowym prezesem. Zapowiedział walkę o odbudowę pozycji
Nowy prezes banku Pekao przez 14 lat był prezesem… mBanku. To Cezary Stypułkowski, który stery w 95-letniej instytucji przejął 5 października. Opublikowano list, który nowy szef napisał do pracowników Pekao. Stypułkowski podkreśla w nim konieczność odbudowania pozycji rynkowej oraz przyznaje, że w ostatnich latach polski bank wiele stracił.
Z mBanku do Pekao
Założony 17 marca 1929 roku jako państwowy bank komercyjny, Pekao ma nowego prezesa. Został nim 68-letni Cezary Stypułkowski, który w latach 2010-2024 był prezesem mBanku. W opublikowanym liście do pracowników, który liczy aż dwanaście stron, Stypułkowski podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia banku, zwracając uwagę na fakt, że Pekao w przeszłości wyznaczał nowe kierunki w bankowości.
Nowy prezes podkreślił równocześnie, że niegdyś instytucja potrafiła dostosowywać się do zmian zachodzących wokół, podczas gdy w ostatnich latach bank Pekao stracił wiele argumentów ze swoich dawnych przewag rynkowych.
Nadrobić dystans do konkurencji
Jak pisze Stypułkowski, powodem osłabnięcia pozycji Pekao na rynku były głównie zmiany technologiczne i rosnąca konkurencja, a ze strony banku nieumiejętność adaptacji do nowych czasów. To właśnie te słabości muszą zostać wyeliminowane. Tym, co jednocześnie wymaga najpilniejszej interwencji, są przychody z opłat i prowizji. Stypułkowski zwraca uwagę, że podczas gdy konkurencja podwoiła swoje przychody z tego tytułu, Pekao zanotował jedynie 25-procentowy wzrost.
Profil prezesa
Nowy prezes zapowiedział jednocześnie zrewidowanie strategii banku w obszarze generowania przychodów. Zwracając się bezpośrednio do pracowników, wyraził swoje oczekiwania względem ich pracy oraz zaapelował o ich własne opinie i konstruktywny feedback.
Cezary Stypułkowski urodził się 29 listopada 1956 roku w Mrągowie (woj. warmińsko-mazurskie). Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczącego Sekcji Banków Dużych przy ZBP. Od 2022 roku zasiada również w międzynarodowej radzie doradców MasterCard. W latach 1991-2003 kierował zarządem Banku Handlowego S.A. w Warszawie. W latach 2003-2006 był prezesem zarządu w PZU. W latach 2006-2010 pracował dla J.P. Morgan w Londynie. Prezesem mBanku był od 2010 do 2024 roku.
Należał do PZPR, jest odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim orderu „Za Zasługi dla Litwy oraz Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego - nadawanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.