Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
Bankomat staje się reliktem przeszłości
Bankomat od zawsze stanowił dla klientów szansę na szybką wypłatą gotówki, jednakże wraz z postępującą cyfryzacją, a przy okazji pandemią koronawirusa, urządzenia te odchodzą do przeszłości. Czy jest to szansa na zakorzenienie się nowego trendu w społeczeństwie?
Z zestawienia opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, na które powołuje się serwis bankier.pl wynika, że w II kwartale tego roku Polacy wykonali za pomocą bankomatów jedynie 112 mln operacji. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 163 mln operacji.
- Po raz pierwszy w historii więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych, niż wypłaciliśmy gotówki, mówi Bankierowi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. Zdaniem eksperta to jest przełomowy moment, ale czy trwały trend?
Jak się okazuje, efekt małej ilości operacji w bankomatach to wina lockodownu i pandemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów na odejście od usług bankomatowych złożyło się przede wszystkim zamknięcie galerii handlowych, salonów fryzjerskich i wszechobecne zamrożenie życia społecznego.
1 . Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym 2 . TVN dotarł do najnowszych wieści ws. wyroku dotyczącego aborcji. Wiadomo, co będzie dalej 3 . Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie
Bankomaty stoją, ale Polacy nie chcą wypłacać z nich gotówki
Przedstawiciel Euronetu zauważa, że na odejście od bankomatów wpłynęła także niska odwiedzalność galerii handlowych, bowiem to właśnie tam zlokalizowana jest duża część urządzeń. Co więcej, spadek wypłat mógł wpłynąć na jeszcze jeden czynnik.
Bankomaty przez brak rentowności były masowo likwidowane. Przedstawiciel PKO BP prognozuje, że obrót gotówkowy charakteryzuje się przede wszystkim sezonowością, dlatego należy spodziewać się różnic w wypłatach bankomatowych w II i III kwartale tego roku. Jednakże jeden efekt jest zaskakujący.
- Cały strumień gotówkowy obsługiwany dotychczas przez kasy oddziałów bankowych migruje do urządzeń samoobsługowych tj. bankomatów i recyklerów gotówki umożliwiających wpłaty i wypłaty gotówki, mówią w rozmowie z bankier.pl IT Card. Oznacza to, że de facto bankomatów używamy mniej, jednakże rośnie wartość tamtejszych wypłat.
Specjaliści jednogłośnie spekulują, że bankomaty nie staną się całkowitym reliktem przeszłości, a spadek transakcji wykonanych z ich pomocą to efekt pandemii. Wszyscy zgodnie podsumowują, że po zakończeniu pandemii bankomaty znowu wrócą do łask.