BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Karty platnicze i pieniadze.

East News, Arkadiusz Ziolek

Coraz więcej banków w tarapatach. Przez pandemię mają dużo mniejsze możliwości działania

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak pandemia COVID-19 wpływa na sektor bankowy

  • Czemu ryzyko kredytowe jest tak wysokie

  • Czy klient biznesowy wpływa na bankowość

Bankowość w dobie pandemii

Deloitte w najnowszym raporcie podkreśla, że banki europejskie zwiększyły odpisy na ryzyko kredytowe ponad dwukrotnie w 2020 r. wobec danych z 2019 r. Polskie banki są w odrobinę lepszej sytuacji, bowiem rezerwy kredytowe zwiększyły o 50 proc. w skali rok do roku.

Eksperci Deloitte cytowani przez money.pl podkreślają, że "w najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonej sprzedaży portfeli kredytów przeterminowanych przez banki". W trzecim kwartale sytuacja się ustabilizowała, jednakże ryzyko wciąż pozostaje wysokie.

- Polskie banki w nieco mniejszym stopniu dokonywały odpisów ze względu na ryzyko kredytowe, niż największe banki w Europie. Uzasadnieniem takiego podejścia był lepszy od krajów Europy Zachodniej stan polskiej gospodarki - mówi Przemysław Szczygielski z Deloitte.

Ze wszystkich polskich banków najwięcej odpisów rezerw kredytowych dokonał Bank Pekao S.A. Tamtejszy wzrost ryzyka wyniósł 2/2 w skali rok do roku, natomiast średnia rynkowa była równa 1,5.

Okazuje się, że dla banków największego ryzyka nie stanowią kredytobiorcy indywidualni, a korporacyjni. Sektor bankowości uważa, że przez pandemię koronawirusa oraz zamknięcie gospodarki, firmy mogą mieć problem ze spłatą swoich zobowiązań. Ryzykowni są przede wszystkim przedsiębiorcy korzystający z rządowej pomocy. Pieniądze w przelewie z takiego źródła mogą pozbawić nas szansy otrzymania kredytu.

Bankowość i ryzyko kredytowe

- Dopiero, gdy ta pomoc się skończy, będzie można ocenić prawdziwą skalę problemów z regulowaniem spłaty kredytów przez polskie firmy. Są oczywiście branże, które są beneficjentami ostatnich miesięcy, jak chociażby e-commerce czy magazyny. Po drugiej stronie znajduje się inna część branży nieruchomości komercyjnych, na przykład hotele, galerie handlowe czy biura. I to one mogą mieć problem z uregulowaniem swoich należności kredytowych, szczególnie, gdy nie będą już objęte pomocą z Tarczy PFR - tłumaczy Marek Lusztyn, wiceprezes zarządu mBanku SA.

Niektóre podmioty mogą mieć problemy z płynnością finansową. Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej tłumaczy, że należy dokładnie przeanalizować każdą branżę i to, jakiej pomocy potrzebuje dany podmiot.

- W ubiegłym roku zawiązaliśmy znaczące rezerwy na potencjalne straty związane z COVID-19. Zatem zabezpieczyliśmy bank przed ewentualnymi konsekwencjami pandemii. Zakładamy, że zakończony z sukcesem program szczepień zbiegnie się w czasie z luzowaniem obostrzeń. Przykład Chin pokazuje, że w takiej sytuacji firmy mogą liczyć na efekt odroczonego popytu, co powinno znacznie poprawić ich sytuację. Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższym czasie biznes wciąż będzie odczuwał skutki pandemii COVID-19 - optymistycznie w przyszłość patrzy Marcin Gadomski, wiceprezes zarządu Pekao SA cytowany przez money.pl.

Międzynarodowe raporty oraz dane z polskiego rynku pokazują, że banki różnie podchodzą do ryzyka kredytowego. Paneliści konferencji pod patronatem Deloitte uważają, że w takiej sytuacji pomogłoby ujednolicenie wskaźników makroekonomicznych. Jednocześnie problemy przedsiębiorców mogą doprowadzić do tego, że banki będą zmuszone do uruchomienia kolejnych rezerw kredytowych.

Podobne artykuły

Finanse

NBP może mieć nowego prezesa. Ale Adam Glapiński przekonuje do siebie złotem

Czytaj więcej >
Podwyżki rachunków za prąd nie do uniknięcia

Finanse

Rachunki z gigantycznym wzrostem. Polska rodzina zapłaci 700 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu

Finanse

EnveloBank znika z polskiego rynku. Klienci muszą być gotowi na zmiany

Czytaj więcej >
Revolut podnosi opłaty, na szczęście jest konkurencja

Finanse

Revolut podnosi opłaty. Konkurencja na rynku jednak rośnie

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Zeznanie podatkowe PIT - 37 , rozliczenie podatku dochodowego od osob fizycznych

Finanse

Dramat podatników. Wprowadzili korekty do zeznań, ale skarbówka nie zamierza zwracać nadpłat

Czytaj więcej >
Materiał zewnętrzny

Finanse

Warunki pożyczek ratalnych – czy to się opłaca?

Czytaj więcej >