BiznesINFO.pl Polska i Świat Bankructwo słynnej polskiej marki. Syndyk już szykuje się do sprzedaży
Biznesinfo/ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bankructwo słynnej polskiej marki. Syndyk już szykuje się do sprzedaży

10 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Wydawać by się mogło, że Starka pokonała trudności. Producent dogadał się z wierzycielami, znalazł inwestora. Sąd nie zgodził się jednak na układ. Będzie upadłość.

Właściciele Starki chcieli się dogadać z wierzycielami

Jak podaje Puls Biznesu, od 1946 roku gorzelnia produkująca Starkę była częścią państwowego przedsiębiorstwa, które upadło w 2010 roku.

"Największym jest fundusz Starnberg Investment Group (45 mln zł), w którym partnerem jest David L., współwłaściciel Yasmii. Poparcie Starnberga wystarczyłoby do przegłosowania układu, ale spółce zaufali też inni (łącznie 87 proc. z 65,2 mln zł), wśród nich wierzyciele publiczni (m.in. ZUS) i pracownicy. Przeciw był tylko bank BNP Paribas, któremu spółka jest winna ponad 8 mln zł. Droga do wyprowadzenia Starki na prostą wydawała się otwarta, dopóki w sprawę nie włączył się szczeciński sąd. 25 marca 2022 r. spółka złożyła wniosek o zatwierdzenie układu" - czytamy.

Jak zaznacza gazeta, wierzyciele przyjęli ofertę układu.

PGE zapuka do drzwi Polaków. Szykuje się wielka wymiana u milionów odbiorców

Bankructwo Starki

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum odrzucił jednak układ złożony przez spółkę w zeszłym roku. Zdaniem sądu ryzyko związane z planowaną restrukturyzacją byłoby dla wierzycieli zbyt wysokie i mogłoby doprowadzić do “bardzo znacznego obniżenia stopnia ich zaspokojenia”.

"W czerwcu Starka złożyła zażalenie na marcową decyzję sądu. Zanim jego los rozstrzygnie się w drugiej instancji, właściciele muszą gasić pożary. Sąd odrzucił bowiem wniosek o wstrzymanie likwidacji do czasu prawomocnego zakończenia sprawy i syndyk już szykuje się do sprzedaży" - czytamy w Pulsie Biznesu.

Legendarne trunki Starki

Historia szczecińskiej Starki zaczęła się w 1863 roku. Jej flagowym produktem była Starka, trunek po długim leżakowaniu. Ceny pojedynczych butelek potrafiły sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Wielu Polaków musi dopełnić tego obowiązku, inaczej grzywna. Przy kolejnej kontroli mogą się zdziwić
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie