Będą kontrole w domach Polaków. Zapukają również do Ciebie, ale jest jeden haczyk
Oficjalnie poznaliśmy stawki opłat za abonament w przyszłym roku. Podała je Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przypominając jednocześnie o osobach zwolnionych z opłat, a także obowiązku płacenia. Jest jednak jeden haczyk związany z kontrolami, który bardzo ułatwia życie Polakom.
Zasady abonamentu RTV
Według obowiązującego prawa, do opłacania abonamentu zobowiązany jest każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny . Jak zaznacza Goniec, zasada ta dotyczy zarówno zwykłych Polaków, jak i instytucji typu szkoły czy sanatoria.
Posiadanie pakietów telewizyjnych czy dostępu do platform VOD nie uprawnia do zwolnienia z opłat. Podejście jest niestety zerojedynkowe - nie płacisz wtedy, gdy nie masz odbiorników. Posiadasz - musisz płacić.
KRRiT podała stawki
Przy publikacji stawek abonamentu na przyszły rok kalendarzowy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomniała jednak, że są pewne grupy osób, które abonamentu płacić nie muszą pomimo posiadania odbiorników . Goniec wylicza, że chodzi m.in. o osoby powyżej 75 roku życia, osoby bezrobotne, niewidome, kombatanci czy inwalidzi.
Według ogłoszonego przez KRRiT cennika, opłata za radio w 2024 roku wyniesie 8,70 zł/msc, zaś za radio i telewizor - 27,30 zł/msc . Jeżeli dana osoba zdecyduje się na opłatę roczną, wtedy kwoty wynoszą odpowiednio 104,40 zł oraz 327,60 zł. W przypadku uiszczenia opłaty do 25 dnia miesiąca (lub 25 stycznia w rozliczeniu rocznym) przysługuje 10 proc. zniżki.
Kontrole wiszą w powietrzu
Wraz z kwestiami opłat za abonament powrócił temat kontroli. Według doniesień Gońca, liczba przeprowadzanych przez urzędników Poczty Polskiej kontroli poszła w górę , wywołując poruszenie u części mieszkańców.
W przypadku, gdy do drzwi zapuka kontroler chcący sprawdzić kwestię opłacania abonamentu, jest pewien haczyk, o którym niewielu wie albo w panice zapomni . Nie ma bowiem obowiązku wpuszczenia kontrolera do środka. Co prawda nie oznacza to, że nie wróci za jakiś czas, ale prawo pozostaje niezmienione i cały czas można odmówić.