Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Berlin nie zamierza rezygnować z Nord Stream 2 ani atomu
Joanna Leja
Joanna Leja 11.10.2021 02:00

Berlin nie zamierza rezygnować z Nord Stream 2 ani atomu

biznesinfo-1
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” kryzys nie skłania Berlina do rewizji kontrowersyjnych elementów strategii jak Nord Stream 2 czy rezygnacja z atomu. Prawdopodobnie nie uczyni tego też kolejny rząd.

Coraz więcej środowisk zwraca uwagę na wpływ Rosji na ceny gazu w Europie, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, również zasugerowała związek. Organizacja nie pozostawia wątpliwości: rola Moskwy i jej możliwości w zakresie łagodzenia deficytu błękitnego paliwa są znaczące.

– MAE jest zdania, że Rosja mogłaby robić więcej, żeby zwiększyć dostępność gazu dla Europy i zapewnić wystarczające zapasy na zimowy sezon grzewczy – oświadczył szef MAE Fatih Birol.

Wicepremier Aleksander Nowak stwierdził, że sprawna certyfikacja i umożliwienie przesyłu NS2 pomoże uspokoić sytuację na rynku. Wcześniej Władimir Putin przyznał, iż Rosja mogłaby zwiększyć produkcję gazu na rynek europejski.

O związku między dostawami a NS2 wyraził wiceszef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Władimir Dżabarow.

– NS2 może zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. W innym przypadku Europa zamarznie – powiedział.

Niemieckie ministerstwo gospodarki i energii na pytania DGP odpowiada jednak, że rząd w Berlinie, którego szefowa, kanclerz Angela Merkel, jeszcze kilka miesięcy temu zapewniała, że nie dopuści do wykorzystywania przez Kreml gazu jako broni, nie dostrzega problemu w działaniach Rosji ani w rosnącej zależności Europy od pozyskiwanego od niej surowca.

Gazprom ogłosił ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, 10 września br. Rosyjski gaz ma dotrzeć bezpośrednio do Niemiec, po dnie Bałtyku. Ta nitka gazowa z Rosji do Greifswaldu w Niemczech pozwoli rosyjskiej spółce na zwiększenie przepustowości przesyłu gazu przez Bałtyk do łącznie 110 mld m3 rocznie.

Tagi: gaz