Bezpieczne kupowanie prezentów w internecie. Jak rozpoznać oszustwo? Na co zwrócić uwagę?
Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim zakupowy szał. W czasach, gdy z roku na rok coraz chętniej kupujemy prezenty w Sieci, swoje święta mają także oszuści i hakerzy. Wartościowe rekomendacje dotyczące bezpiecznych zakupów w internecie wydało właśnie Orange.
Weryfikacja sprzedawców
W ostatnich miesiącach można zaobserwować znaczący przyrost liczby kampanii phishingowych i spoofingowych, które realizowane są za pośrednictwem serwisów sprzedażowych. Atakujący podając się czy to za sprzedających, czy kupujących, wysyłają do ofiar linki, które mają przyśpieszyć płatność. W rzeczywistości służą one wyłudzeniom danych lub kradzieżom.
Dlatego zaleca się zachowanie podczas transakcji szczególnej czujności, ale też unikanie pośpiechu. Chwilowa okazja czy kończąca się za moment wyprzedaż sprawia, że w pośpiechu jak najszybciej chcemy dokonać zakupu, przeoczając elementy, które wskazują, że mamy do czynienia z oszustwem.
Orange zaleca także, aby każdorazowo weryfikować, czy sprzedawca udostępnia o sobie dane, które mogą zweryfikować jego autentyczność. Możemy je znaleźć w dokumentach, które według prawa muszą być udostępnione na stronie – np. w regulaminach świadczenia usług. Tam powinniśmy znaleźć dane firmy, która prowadzi sprzedaż, np. Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Można je potem zweryfikować pod kątem autentyczności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) dostępnej pod adresem ceidg.gov.pl.
Jeśli na stronie nie znajdziemy dokumentów pozwalających na identyfikację sprzedawcy lub nie figuruje on w CEIDG, należy zrezygnować z zakupu.
56-latek stracił majątek, wystarczyło, że wszedł na tą stronę internetową. Policja ostrzega PolakówOpinie o sprzedawcy i przebieg transakcji
Duża część serwisów e-commercowych, sklepów internetowych czy portali obsługujących sprzedaż bezpośrednią między użytkownikami dysponuje systemami ocen poszczególnych sprzedawców. Często można nawet zostawić komentarz czy opinię. To również wartościowe źródło informacji o sprzedających, gdzie można znaleźć ostrzeżenia od osób, które zostały oszukane wcześniej. Duża liczba negatywnych ocen i krytyczne komentarze powinny być dla nas ostrzeżeniem skłaniającym do zakupu prezentów u kogoś innego.
Osobną i szczególnie wrażliwą kwestię stanowi sposób realizacji transakcji. Jeśli sprzedający zniechęca do oficjalnych kanałów obsługiwanych przez serwis internetowy i chce, byśmy dokonali płatności np. z użyciem podesłanego linka, wówczas natychmiast powinno się zakończyć kontakt, a sprzedawcę zgłosić administracji. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z próbą oszustwa: wyłudzenia danych, które mogą posłużyć nawet do kradzieży.
Uwaga na „okazje”
Kolejną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest publikowanie ofert sprzedaży, które są niezwykle atrakcyjne cenowo. Pożądany na rynku potencjalny prezent jest tańszy o kilkanaście-kilkadziesiąt procent, niż w zwykłym sklepie internetowym. To również powinno wzbudzić podejrzliwość – atrakcyjna cena może stanowić haczyk, na który ma się złapać ofiara.
Oczywiście może zdarzyć się, że z jakichś powodów proponowana przez sprzedawcę cena będzie niższa. Wówczas należy dokonać czynności wskazanych wcześniej – zweryfikować dane sprzedającego oraz oceny i komentarze, które otrzymał.