Młodzi Europejczycy nie mają lekko. Bezrobocie jak epidemia
Bezrobocie w Europie wśród młodych mieszkańców kontynentu jest wysokie. Zgodnie z danymi Eurostatu młodzi Hiszpanie w wieku 15 - 24 lata są bezrobotni w 34,5%. W Grecji jest jeszcze gorzej, bo mowa o aż 39,9% młodych obywateli. Nie gorzej, podaje Gazeta.pl, we Włoszech, gdzie 32,2% jest bez pracy. Portal zwraca uwagę także na Cypr, Francję oraz Portugalię, gdzie stopa bezrobocia wśród młodych obywateli przekracza 20%.
Wskazuje to na problem bezrobocia, które jest wręcz chorobliwe wśród młodych obywateli kontynentu. Jednak sam Eurostat wskazuje, że dotychczasowy sposób mierzenia stopy bezrobocia wśród młodych zniekształca rzeczywistość. Z czego to wynika? Statystycy sami wskazują na problem braku uwzględniania w statystykach tych młodych obywateli kontynentu, którzy studiują w pełnym wymiarze godzin. Wskazuje się jedynie tych nieuczących się, którzy mają niskie kwalifikacje, co sprawia, że faktycznie trudno im znaleźć pracę.
Bezrobocie w Europie spore, ale nie aż tak tragiczne
Gazeta.pl wskazuje na to, że lepszym wskaźnikiem w kwestii bezrobocia w Europie jest miernik "youth unemployment rate". Ten w badaniach uwzględnia całą populację młodych, a także studentów. Według niego nie jest tak źle, jak dotąd wynikało to z danych Eurostatu.
W tym wypadku wskaźnik bezrobocia w wymienionych wcześniej krajach Hiszpanii, Grecji oraz Włoszech wskazuje kolejno 11,3% bezrobocia, 9,3% oraz 8,4%. To wciąż sporo, choć znacznie mniej w stosunku do pandemicznych wskaźników pokazujących, że co trzeci młody nie ma pracy.