Biznesmenka czy bizneswoman? Odpowiedź nie jest taka oczywista
Biznesmenka czy bizneswoman?
Wkroczyliśmy w erę, w której kobiety podbijają świat. Coraz więcej z nich coraz odważniej robi rzeczy, które jeszcze jakiś czas temu byłyby nie do pomyślenia. Nikogo nie powinien już dziwić widok kobiety prowadzącej tramwaj, siedzącej za sterami samolotu czy walczącej w wojskowym mundurze. To samo dotyczy biznesu. Panie odgrywają coraz większą rolę w społeczeństwie i zajmują topowe stanowiska, a co najważniejsze - z powodzeniem.
Falom zmian poddaje się także język, czego oznaką są feminatywy, czyli rzeczowniki rodzaju żeńskiego, utworzone od rzeczowników męskich. Trzeba pamiętać, że język to żywy twór i odpowiada na to co się dzieje się w rzeczywistości.
Gdy wyraz wejdzie do powszechnego użycia to kwestią czasu jest, gdy językoznawcy wpiszą go do słowników. Dla przykładu dzięki rozwojowi techniki w słownikach pojawiły się nowe słowa, których wcześniej nie było. “Telewizor”, “komputer” czy “smartfon” to teraz dla nas oczywiste rzeczowniki.
Wizerunek przedsiębiorczej kobiety również musiał znaleźć swoje odbicie w językowym obrazie świata. Tu jednak może może pojawić się zagwozdka, jakiej formy używać. Biznesmenka czy bizneswoman? A może należy wyrazić się w jeszcze inny sposób?
Z pomocą przyjdzie nam słownik języka polskiego. Podaje on, że kobieta zawodowo zajmująca się działalnością gospodarczą, prowadząca rozległe interesy albo właścicielka firmy to biznesmenka. Słowo to jest żeńskim odpowiednikiem wyrazu biznesmen.
Wersja bizneswoman (pochodząca od angielskiego businesswoman) również jest dopuszczalna. Można użyć także sformułowania kobieta interesu. Rzadziej natomiast spotyka się wersję kobieta biznesu, lecz jest ona również poprawna. Oprócz powyższych możemy powiedzieć także przedsiębiorczyni.