Brak porozumienia między górnikami a JSW. Będzie protest w Warszawie
Podczas rozmów z władzami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, związkowcy nie porozumieli się z władzami przedsiębiorstwa ws. podwyżek płac. Protest górników w stolicy jest zatem nieunikniony.
Z informacji przekazanych przez związkowców, protest górników ma odbyć się 10 lutego w Warszawie . Rozmowy zakończyły się fiaskiem, ponieważ zarząd zaproponował zbyt niskie podwyżki.
Demonstracja odbędzie się przed gmachem Ministerstwa Aktywów Państwowych . Związkowcy już otworzyły zapisy dla osób chętnych do wyjazdu.
Związki: górnictwo przestaje być konkurencyjnym zawodem
Jak podaje Gazeta.pl, związki zawodowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej domagają się 25 proc. podwyżek wynagrodzeń . Jako argument za podwyżką wskazują rekordowe zyski przedsiębiorstwa.
JSW S.A. osiągnęła rekordowy zysk netto w trzech kwartałach 2022 roku - ponad 6 mld zł . Pomimo, że odpowiada to 86 proc. zysku całego sektora wydobycia węgla kamiennego, zarząd spółki - w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw - nie zapewnił górnikom podwyżek płac .
Zdaniem związkowców cytowanych przez Gazetę.pl, płace górników nie są już konkurencyjne . Średnia pensja w sektorze produkcyjnym jest nawet o 30 proc. wyższa niż w sektorze usługowym.
Zarząd JSW zaproponował tylko 12 proc. podwyżki
W negocjacjach jako mediator brał udział senator Wojciech Piecha. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas rozmów zaproponował 12 proc. podwyżki płac (poprzednio nie było o tym mowy).
Związkowcy stwierdzili jednak, że to za mało . Jak informuje portal Gazeta.pl, powodem odrzucenia propozycji zarządu było nieuwzględnienie w propozycji podwyżki rekompensaty zeszłorocznej inflacji oraz prognozowanej inflacji na ten rok.