Bunt w znanym markecie. Pracownicy ujawniają pracę niepełnosprawnych "ponad ludzkie możliwości"
Związkowcy sieci supermarketów Stokrotka, zrzeszeni w strukturze Solidarności regionu środkowo wschodniego, piszą do pracodawcy list, zaostrzając przekaz z poprzedniej korespondencji i dodając kontekst "wyzysku" i “eksploatowania do granic możliwości” m.in. pracowników niepełnosprawnych. Tłumaczenie podmiotu z początku, jak mówią, nie wystarcza.
Bunt w Stokrotce. Związkowcy o pracy "ponad ludzkie możliwości", inwigilacji
" My, Pracownicy Stokrotki, codziennie stawiani wobec wyzwań, które przerastają ludzkie możliwości [….] " - zaczynają swój styczniowy list Solidarnościowcy w ZZS Stokrotka . To reakcja na odpowiedź spółki Stokrotka Sp. z o.o. z 2 stycznia, kiedy firma odniosła się do poprzednich zarzutów, sformułowanych w piśmie z 25 listopada 2024 r. Wówczas związkowcy podnosili pogorszenie warunków pracy zespołu, wydłużenie godzin otwarcia marketów (chodziło o okres przedświąteczny i Sylwester), cięcia etatów bez cięcia listy obowiązków, a nawet brak prawa jazdy u części pracowniczej załogi — co skutkowało, według nich, dojeżdżaniem do pracy komunikacją miejską, której siatka nie pokrywała godzin końca pracy.
Tłumaczenie Stokrotki nie wystarczyło, więc związkowcy dodają kolejne szczegóły — piszą o pracy niepełnosprawnych, wyzysku, braku szacunku i… inwigilacji .
Zobacz też: Obcokrajowcy chcą w Polsce nowych praw. Specjalne rozwiązania dla małżonków
"Odebrano nam posiłki profilaktyczne"
W nowej petycji, opublikowanej 12 stycznia br., Solidarność kontynuuje zarzuty. Tym razem wspominają o pracy niepełnosprawnych, rosnącym wolumenie sklepów i malejącym załogi, piętrzącej się liście obowiązków.
Niemożliwością staje się wyjście z pracy w/g grafiku. Pracę, którą kiedyś wykonywały trzy osoby, teraz wykonuje jedna - podnoszą.
W piśmie, które trafiło do sieci w połowie stycznia czytamy także o “ wszechobecnej inwigilacji ”. Ten kontekst nie został jednak sprecyzowany.
Trud, z którym mierzymy się codziennie jest fizycznie i psychicznie nie do zniesienia.
Związkowcy opisują też wycofanie przez pracodawcę posiłków profilaktycznych. W prawie pracy to obowiązek pracodawcy w sytuacji, gdy jest to niezbędne ze względów profilaktycznych, a warunki zatrudnienia są “szczególnie uciążliwe” (art. 232 kodeksu pracy).
U innych pracodawców pracownicy logistyki dostają ciepłe obiady. U nas przerwa na posiłek powoduje obniżenie wydajności i mniejszą premię. Posiłki profilaktyczne zostały nam odebrane.
Alarmują też o systemie wynagrodzeń, który — według niech — nie premiuje stażu. Czytamy, że Stokrotka płaci tyle samo osobie na umowie próbnej, co wieloletniemu pracownikowi. “ Frustrację pogłębia odpowiedzialność za straty, na które nie mamy wpływu oraz uznaniowe kształtowanie premii. Warunki pracy są coraz gorsze ” - puentują.
Stokrotka: "sieć nieustannie poddawana jest presji"
Jak dotąd Solidarność nie upubliczniła odpowiedzi pracodawcy. Raportują tylko o treści pierwszego pisma zarządu z 2 stycznia 2025 r., w którym zastępca dyrektora ds. kadr i płac odniósł się do części powtórzonych postulatów. Pisze, że wydłużenie godzin otwarcia wynika z presji rynku — przypomnijmy, że konkurencja wykonała podobne kroki w konsekwencji niedzieli wyłączonej z handlu, przed Sylwestrem np. dominujące na polskim rynku brandy, na czele z Biedronką, przedłużyły godziny pracy, w przypadku Jeronimo Martins nawet do północy - poza tym, zmiana być odpowiedzią na potrzeby klientów. Ponad popyt firma punktuje też konkurencyjną naturę rynku spożywczego i podnosi fakt, że każda podobna decyzja jest poprzedzona analizą wskaźników, przy uwzględnieniu uzasadnionych interesów pracowników i Spółki.
Solidarnościowcy ocenili te odpowiedzi jako zbyt ogólnikowe, efektem czego powstała kolejna, nowa petycja. Do tej pory (21 stycznia 2025 r.) w sieci podpisało ją 967 osób.
Wyniki finansowe Stokrotki
Ostatnie dane finansowe Stokrotki pochodzą z połowy 2024 r. Z relacji raportu serwisu wiadomoscihandlowe wynika, że skonsolidowany przychód spółek zarządzanych przez Maxima Grupe (litewski właściciel sieci Stokrotka) urósł o 4,7 proc. do poziomu 3 miliardów euro - to jednak wynik międzynarodowy, wynika głównie ze wzrostu w Polsce i Bułgarii. W lipcu rating kredytowy grupy wzrósł do klasy BB+ (S&P Global Ratings)
Niemal połowa wzrostu grupy za 2023 r. wynikała ze zwiększenia obrotów sieci sklepów Stokrotka. Wówczas przychody Stokrotki wyniosły ponad 7,897 miliarda złotych. Z końcem grudnia firma otrzymała nagrodę pracodawcy roku od MUP w Lublinie, gdzie mieści się główna siedziba firmy. Obecnie Stokrotka zatrudnia ok. 12 tys. pracowników, w Polsce liczy 1 tys. sklepów.