BiznesINFO.pl
CD Projekt ofiarą hakerów

Pexels/Mikhail Nilov

CD Projekt mocno odczuł hakerski atak. Musiał przełożyć raport

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są skutki ataku hakerskiego na CD Projekt

  • Kiedy zostanie wypuszczona aktualizacja gry

  • Kiedy spółka planuje opublikować finansowe podsumowania

CD Projekt na celowniku hakerów

CD Projekt padł ofiarą ataku cyberprzestępców, który poważnie zakłócił jego funkcjonowanie. Oszuści wykradli kody gier i dokumenty firmowe. Choć od napaści minęły już dwa tygodnie to firma w dalszym ciągu nie może prowadzić niektórych działań.

W oficjalnym komunikacie spółka poinformowała, że zmaga się z „tymczasowym ograniczeniem dostępu do jej zasobów wewnętrznych”. Utrudnienia są związane z koniecznością „odtworzenia wspomnianych zasobów informatycznych spółki, przeprowadzenia analizy przyczyn i skutków ataku oraz wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu infrastruktury spółki”.

CD Projekt przesuwa termin, na który czekali gracze

W wyniku ataku hakerskiego i technicznych ograniczeń CD Projekt zadecydował o przesunięciu terminu kolejnej aktualizacji Cyberpunk 2077. Firma tłumaczy, że potrzebuje więcej czasu na dopracowanie szczegółów Patcha 1.2.

Zgodnie z deklaracją pakiet ma pojawić się w drugiej połowie marca i będzie zawierał wiele poprawek jakościowych i usprawnień. Portal gazeta.pl podaje, że opóźnienie o miesiąc to ogromne utrudnienie dla firmy, która przez aktualizację chciała poprawić swój wizerunek po nieudanym debiucie Cyberpunk 2077.

Zaledwie kilka dni po premierze okazało się, że gra nie może być odtwarzana na konsolach poprzednich generacji, a posiadacze tego typu sprzętu stanowili 41 proc. wszystkich 8 mln przedpremierowych zamówień Cyberpunk 2077. Gracze zwracali uwagę na m.in. znikające postacie, brakujące tekstury, zawieszające się obrazy, zapadające się pod ziemię pojazdy czy brak płynności animacji.

Z uwagi na te niedociągnięcia spółką zainteresował się nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W styczniu prezes instytucji oznajmił, że zamierza sprawdzić, czy CD Projekt „był świadomy braków gry Cyberpunk 2077” i w jaki sposób odnosi się do reklamacji składanych przez rozczarowanych klientów.

Niedopracowana gra przełożyła się także na zbiorowy pozew, który do amerykańskiego sądu skierowali tamtejsi inwestorzy CD Projekt. Śledczy mają prześledzić praktyki spółki w celu wykluczenia ewentualnego wprowadzenia kontrahentów w błąd i narażenia ich na poważne straty finansowe.

CD Projekt zapewnił, że kolejny pakiet aktualizacji z pewnością rozwiąże techniczne problemy, które pojawiły się w Cyberpunk 2077. Na pozytywny obrót sprawy gracze będą musieli poczekać jednak trochę dłużej.

Podsumowanie CD Projekt w późniejszym terminie

Atak hakerski uniemożliwił także terminową publikację raportów finansowych CD Projekt. Portal bankier.pl podaje, że jednostkowy i skonsolidowany raport roczny za 2020 r. zostanie zaprezentowany nie 30 marca, a 19 kwietnia 2021 r.

Nowy termin wyznaczono także dla skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 r. Dokumenty będą dostępne 27 maja, a nie 25 maja, jak wcześniej deklarował CD Projekt.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >