BiznesINFO.pl Polska i Świat Zaskakująca alternatywa dla drogich mieszkań. Nieruchomości w cenie używanych samochodów
Biznesinfo.pl

Zaskakująca alternatywa dla drogich mieszkań. Nieruchomości w cenie używanych samochodów

3 listopada 2019

Ceny mieszkań coraz większe

Ceny mieszkań oraz domów w Polsce są coraz wyższe. Usługi budowlane kosztują coraz więcej i nic dziwnego - sektor przeżywa bardzo dobry okres. Fachowcy z branży się cieszą, ale konsumentom nie jest to na rękę. Jednak w Polsce działa już przynajmniej kilkanaście większych przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją domów modułowych. Zapytani przez Wirtualną Polskę przedstawiciele firm przekonują, że taka inwestycja to same plusy. Ceny takiego lokum są niższe, budowla jest wygodna i łatwa do rozbudowy w razie powiększenia rodziny.

Ciekawa alternatywa

Dom modułowy to budynek, który powstaje z połączenia różnych elementów, nazywanych modułami. Konstrukcja tego typu daje możliwość szybkiego połączenia ze sobą od kilku do kilkudziesięciu modułów. Połączenia mogą być też pionowe, co pozwala stworzyć budynki wielopiętrowe. System budowy domów modułowych może być różny - jest to zależne od producenta. Niektóre firmy oferują gotowe projekty domów i transportują je w całości, inni składają poszczególne moduły na miejscu.

Dom modułowy - ile to kosztuje?

Jedna z firm zajmujących się produkcją domów modułowych oferuje jeden pokój o wielkości 21 mkw - czyli jeden moduł - w cenie 35 tys. złotych. Jeśli klient chciałby stworzyć dom składający się z czterech modułów, to musiałby liczyć się z wydatkiem rzędu 140 tys. złotych. Przy takiej kwocie ceny mieszkań wychodzą na naprawdę wysokie.

Inną metodę ma firma pochodząca z Mazowsza. Przedsiębiorcy konsultują z klientem jego potrzeby i do tego dostosowują projekt. Ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić co najmniej 3,5 tys. złotych brutto. Na kwoty mają wpływ różne czynniki, takie jak standard energetyczny, rodzaj elewacji i ogrzewania, czy dachu i okien. Z kolei firma z Wielkopolski dom modułowy o wielkości 35 metrów kwadratowych wycenia na kwotę co najmniej 90 tys. złotych.

Domy modułowe to przyszłość?

Trend pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wobec niedawnego kryzysu finansowego ceny mieszkań i domów jednorodzinnych znacznie wzrosły. Wiele osób przerzuciło się na mniejsze domy, które są konstruowane z modułów. I choć gospodarka USA wróciła na dobre tory, to moda na domy modułowe wciąż trwa.

Nie ma wątpliwości, że ceny mieszkań oraz domów w Polsce będą coraz wyższe. Nie są to dobre wiadomości dla zainteresowanych kupnem lub budową nieruchomości, jednak domy modułowe wydają się ciekawą, ekonomiczną alternatywą, która już niedługo może stać się bardzo popularna.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat