BiznesINFO.pl Polska i Świat Ceny paliw na Orlenie. UOKiK zakończył postępowanie, oto jego wnioski
Biznesinfo

Ceny paliw na Orlenie. UOKiK zakończył postępowanie, oto jego wnioski

9 czerwca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył postępowanie wyjaśniające w sprawie tzw. „cudu paliwowego” na stacjach Orlen. Z początkiem br. koncernowi zarzucano, że pod koniec 2022 roku celowo zawyżył ceny paliw, aby uniknąć podwyżek 1 stycznia. Postępowanie wykazało, że ceny paliw stosowane przez Orlen w grudniu 2022 r. malały wolniej niż notowania cen paliw na rynkach europejskich. Nie stanowiło to jednak naruszenia prawa w myśl polskich i unijnych przepisów ochrony konkurencji – stwierdził Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

„Rozumiemy emocje i niezadowolenie kierowców”

Na początku 2023 roku do UOKiK wpłynęły liczne skargi sugerujące, że ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach Orlen mogły stanowić nadużycie dominującej pozycji koncernu. W związku z tym UOKiK przeprowadził postępowanie wyjaśniające na podstawie polskich i unijnych przepisów. Rozumiemy emocje i niezadowolenie kierowców z cen paliw pod koniec roku. Naszą rolą było przy tym rzetelne zbadanie zachowania przedsiębiorcy na gruncie prawnym – podkreślił prezes Tomasz Chróstny.

Zrzut ekranu 2023-06-9 o 21.00.48.png

Dodał, że w trakcie postępowania sprawdzono, czy ceny były nadmiernie wygórowane w rozumieniu przepisów antymonopolowych. UOKiK ustaliło, że ceny paliw na Orlenie w grudniu 2022 roku malały wolniej niż notowania cen paliw na rynkach europejskich. Nie stanowiło to jednak naruszenia prawa w myśl polskich i unijnych przepisów ochrony konkurencji. Poziom cen stosowanych przez Orlen pod koniec roku był niższy niż poziomy uznawane w orzecznictwie za nadużywanie pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nadmiernie wygórowanych – tłumaczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Co ustalił UOKiK?

UOKiK poinformował, że analiza odchyleń cen SPOT wyznaczonych przez Orlen dla oleju napędowego i benzyny od punktów odniesienia* wykazała, że nie były one na tyle wysokie i równocześnie wystarczająco długotrwałe, aby można je było określić jako nadmiernie wygórowane w myśl dotychczasowych decyzji Komisji Europejskiej, krajowych organów antymonopolowych, wyroków polskiego Sądu Najwyższego czy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

*Jako punkty odniesienia wskazano, po pierwsze: ceny, jakie byłyby stosowane, gdyby Orlen ustalał je tak samo jak 10 listopada ubiegłego roku, pod drugie: ceny ustalane tak, jak średnio w ciągu 12 miesięcy (w terminie od 1 października 2021 roku do 30 września 2022 roku).

Dalszy monitoring rynku paliw

Postępowanie wyjaśniające UOKiK zostało wykończone, ale urząd zapowiedział, że będzie monitorował sytuację rynkową i – jeśli pojawi się podejrzenie naruszenia przepisów prawa – nie wyklucza podjęcia kolejnych działań w przyszłości.

Zostało niewiele czasu na złożenie ważnego dokumentu. Jeśli się spóźnisz, zapłacisz ogromny rachunek za prąd
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat