BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Licznik energii elektrycznej.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ceny prądu będą rosnąć do 2033. Potem ma ruszyć przełomowa elektrownia atomowa

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny prądu w Polsce będą wciąż rosły, aż do 2033 r. Minister Piotr Naimski mówi bez ogródek, że podwyżkom cen prądu winna jest transformacja energetyczna Polski. Z kolei Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, uważa, że podwyżki nie są doku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile średnio wzrosły ceny prądu

  • Dlaczego ceny mają rosnąć, aż do 2033 r.

  • Czemu podwyżki mają nie być dokuczliwe

Ceny prądu wciąż w górę

O transformacji energetycznej Polski mówi się od dłuższego czasu. Odejście od węgla ma stanowić prawdziwą rewolucję w polskiej energetyce, a 2040 r. został uznany za datę graniczną. W "Porannej Rozmowie" Roberta Mazurka w RMF FM Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapytany został czy transformacja energetyczna spowoduje podwyżkę cen prądu.

- Tak. Widzimy, że prąd już drożeje. W tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym było to około 10 proc., co przekłada się na około 8 zł miesięcznie. Energia, którą mamy obecnie z elektrowni węglowych jest coraz droższa, bo musimy dopłacać do niej koszt emisji dwutlenku węgla - powiedział cytowany przez Wprost.

Minister w Kancelarii Premiera dodał, że rząd stara się, aby owe podwyżki były jak najmniej uciążliwe dla ubogich Polaków. - Będziemy przedstawiali dla nich ulgi - wyjaśnił.

Ceny prądu mają rosnąć, aż do 2033 r., czyli momentu uruchomienia pierwszego, polskiego reaktora jądrowego. Naimski zaznaczył, że raportu lokalnego i środowiskowego możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

Ceny prądu rosną

Czy Polskę stać na transformację energetyczną? Wszak eksperci wyliczyli, że ma ona kosztować od 1,6 do 1,8 bln złotych, a to czterokrotność obecnego budżetu państwa. - To są pieniądze, które będziemy musieli pozyskać w dużej części z budżetu, a także z funduszy europejskich. Powiedzmy to sobie jasno, to będzie obciążenie Polaków. Proces transformacji rozłożony na lata będzie dużo kosztować - powiedział.

Ale ceny prądu wzrastają nie tylko ze względu na transformację energetyczną, ale także przez opłatę mocową. Nowa danina doliczana jest do rachunku za prąd i spowoduje, że w ciągu roku rachunki polskich rodzin wzrosną o ok. 150 zł.

- Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy. Rekompensaty nie są potrzebne - powiedział w Radiu Nowy Świat poseł PiS i były minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Poseł PiS nie wspomniał o tym, że wyższe zarobki Polaków pochłania w dużej mierze szalejąca inflacja. Według danych Eurostatu jesteśmy krajem, w którym inflacja jest jedną z wyższych.

Okazuje się, że rząd faktycznie nie prowadzi żadnych prac dotyczących rekompensat za szalejące ceny prądu. Ten fakt potwierdził Piotr Mueller w Radiu Zet.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >