BiznesINFO.pl Polska i Świat Z laboratorium w Chinach wydostała się groźna bakteria. Tysiące zakażonych, władze chciały zatuszować sprawę
pixnio.com

Z laboratorium w Chinach wydostała się groźna bakteria. Tysiące zakażonych, władze chciały zatuszować sprawę

27 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Chiny przez ponad rok ukrywały prawdę o wycieku bakterii

Jak podaje Wirtualna Polska, ponad rok temu na terenie z zakładu produkującego szczepionki w mieście Lanzhou doszło do wycieku bakterii powodującej gorączkę maltańską, zwaną także brucelozą. Chiny jednak dopiero w tym miesiącu zaczęły informować światową opinię publiczną o zagrożeniu. Po przebadaniu 22 tys. mieszkańców liczącego 2,9 mln miast Lanzhou zakażenie groźną bakterią odnotowano u ponad 3 tys. osób, nie stwierdzono jednak przypadków śmiertelnych. Ośmiu pracowników zakładu w Lanzhou zostało dyscyplinarnie zwolnionych w związku z wyciekiem bakterii, lecz na tym sprawa się zakończyła. Wyciek bakterii mógł być spowodowany stosowaniem przeterminowanych środków dezynfekcyjnych.

Chiny odnotowały już co najmniej 3 tys. zakażeń bakterią brucelozy

Ponad roczna zwłoka, z którą Chiny informują opinię publiczną o zagrożeniu związanym z bakterią bruzelozy powodującą gorączkę maltańską jest o tyle bulwersująca, że uniemożliwiła ona szybką diagnozę i prewencję zakażeń, tymczasem opóźniona interwencja zwiększa ryzyko długoterminowych powikłań po przejściu zakażenia. Niektóre spośród objawów gorączki maltańskiej takich jak bóle głowy, bóle mięśni i stawów, gorączka czy zmęczenie mogą nie ustąpić i stać się chroniczne. Może tak być szczególnie w przypadku zapalenia stawów czy obrzęku narządów.

Jak podaje Wirtualna Polska, do transferu bakterii z człowieka na człowieka dochodzi jednak na szczęście bardzo rzadko. Bruceloza przenosi się głównie między zwierzętami, szczególnie w obrębie trzody chlewnej. Gorączka maltańska pozostaje jednak zagrożeniem dla ludzi, czego przykładem może być przypadek Bośni, gdzie w roku 2008 doszło do epidemii brucelozy, którą zakaziło się tam wtedy ponad tysiąc osób.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat