Ciało zmarłego zostało przekazane na cele naukowe. Czy należy się zasiłek pogrzebowy? ZUS wyjaśnia
Śmierć jest czymś nieuchronnym i czeka każdego z nas. Nie każdy jednak chce, żeby jego ciało od razu zostało pochowane. Coraz częściej ludzie decydują się na przekazanie zwłok do celów naukowych i badawczych. Czy w tym przypadku rodzina otrzyma od ZUS-u zasiłek pogrzebowy?
Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wypadku śmierci osoby, która: podlegała ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, pobierała emeryturę lub rentę, w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania.
Należy pamiętać, że przysługuje on osobie, która pokryła koszty pogrzebu . Prawo do pobrania takiego zasiłku wygasa, gdy nie zgłosimy wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci.
Donacja ciała na cele naukowe
Najlepszą formą nauki dla studentów medycyny, jest nauka na ludzkich zwłokach . Uczelnie medyczne pozyskują ciała zmarłych do celów naukowych. Działa to na zasadzie darowizny, a ktoś, kto się na nią decyduje, musi podpisać w obecności notariusza Akt Donacji .
Warto zaznaczyć, że w przypadku oddania ciała uczelni medycznej, spadkobiercy nie otrzymują z tego tytułu żadnego wynagrodzenia finansowego, więc donatorzy robią to tylko po to, by przysłużyć się nauce.
Co z zasiłkiem pogrzebowym gdy zmarły przekazał ciało na cele badawcze?
Co więc z zasiłkiem pogrzebowym w momencie, w którym ktoś decyduje się na donację zwłok na cele naukowe ? ZUS odpowiada na to pytanie i rozwiewa wszelkie wątpliwości. - W razie donacji zwłok na cele naukowe i badawcze, sprawienie pogrzebu możliwe jest dopiero po przekazaniu rodzinie przez instytucję naukową szczątków osoby zmarłej. Z przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej do zasiłku pogrzebowego, nie ma ona zatem możliwości zgłoszenia wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek pogrzebowy przysługuje - przekazał ZUS serwisowi Prawo.pl.
- Prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje, jeśli wniosek o zasiłek pogrzebowy osoba uprawniona złoży w okresie 12 miesięcy od dnia pogrzebu, a na potwierdzenie okoliczności uzasadniających termin złożenia wniosku przedłoży zaświadczenie instytucji naukowej stwierdzające, że zwłoki pozostawały w jej dyspozycji w celu prowadzenia badań - podkreśla ZUS.