Co dalej z drugą waloryzacją? Resort rozwiewa wątpliwości
Czy MRPiPS spełni obietnicę drugiej waloryzacji w 2024 roku? Co z podniesieniem zasiłku pogrzebowego i projektem emerytury honorowej? Wiceminister Rodziny, Sebastian Gajewski, odpowiada.
”Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku”
Po wielu obietnicach ze strony rządu, Polacy niecierpliwie wyczekują ich realizacji. Potrzeba uzyskania konkretnych informacji jeszcze bardziej nasiliła się po rozczarowaniu, jakie wywołała decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie sanatoriów.
Wśród najbardziej nurtujących pytań często pojawia się to o podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Do tej pory świadczenie to było od lat utrzymywane na poziomie 4 tysięcy złotych, co nie wystarczało nawet na pokrycie podstawowych kosztów. Wreszcie padła obietnica zwiększenia wysokości zasiłku , konkretna kwota długo jednak pozostawała tajemnicą. Teraz projekt jest już na etapie Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu. Świadczenie ma zostać oficjalnie zwiększone do 7 tysięcy złotych.
Po wpisaniu go do wykazu prac legislacyjnych rządu zaczną się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne. Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku — zapowiedział Sebastian Gajewski.
Wątpliwości ws. drugiej waloryzacji rozwiane?
Po obietnicy przeprowadzenia w tym roku nie jednej, ale aż dwóch waloryzacji rent i emerytur , niepewność co do faktycznej realizacji kolejnych podwyżek nadal wzbudza emocje . Co na to wiceminister rodziny?
Druga waloryzacja rent i emerytur będzie zastosowana, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy pięć procent. Ustawa zostanie uchwalona do sierpnia, będzie to rozwiązanie systemowe — powiedział wiceszef resortu, cytowany przez redakcję serwisu businessinsider.com.pl.
Jednocześnie poinformował, że prognozy dotyczące inflacji należy traktować ostrożnie , jednak projekt jest już na podobnym etapie co podwyżki zasiłku pogrzebowego — również to świadczenie ma od teraz podlegać waloryzacji.
Wciąż zatem nie mamy pewności, czy w 2024 doczekamy się kolejnej podwyżki rent i emerytur, pewne jest jednak, że ustawa wejdzie w życie. Rozwiązanie przygotowane ”na czarną godzinę” będzie więc tylko czekać na moment, w którym jego wdrożenie, w związku z poziomem inflacji, okaże się potrzebne.
Trwają prace nad emeryturą honorową
Również projekt ws. świadczenia dla najstarszych Polaków trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu. Emerytura ma przysługiwać z tytułu wieku, dokładnie od dnia ukończenia 100 lat, jednak nie będzie już opierała się na decyzji z 1972 roku. Zamiast tego ma być uregulowana ustawowo .
Projekt ustawy o świadczeniu honorowym jest teraz w uzgodnieniach międzyresortowych. Spodziewam się szybkiego uchwalenia tych przepisów — zaznaczył wiceminister MRPiPS.
Ile wyniesie świadczenie? To pozostanie kwestią indywidualną. Wysokość emerytury honorowej zależeć będzie od kwoty bazowej , czyli wysokości przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo, dla osób, które ukończyły 100 lat 29 lutego 2024 roku, świadczenie honorowe jest wypłacane w wysokości 6246,13 zł.
źródło: business insider