Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS jasno pokazują, że Polacy nie mają problemu z zaufaniem technologii jaką jest SMR (small modular reactor) - mały reaktor jądrowy.
Obajtek zadowolony
PKN Orlen w celu dywersyfikacji oraz rozwoju nowych źródeł energii w Polsce planuje zbudować w Polsce wiele tego rodzaju reaktorów.
Zdaniem Daniela Obajtka wyniki sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie Orlen Synthos Green Energy pokazują, że jest pełne przyzwolenie społeczeństwa na tę technologię w naszym kraju .
Kiedy powstaną SMRy
Prezes podkreślił kilka dni temu, że Polska musi cały czas zwiększać miks zeroemisyjny.
" Bardzo mocno idziemy w SMR (małe, modułowe reaktory jądrowe), to następny etap małych reaktorów, które też są elektrowniami, pracującymi w podstawie systemu. Niedawno podaliśmy lokalizację, pracujemy nad następnymi lokalizacjami. Rząd pracuje nad legislacją w tej sprawie, bo tu też musi się zmienić bardzo dużo. Myślę, że zaczniemy inwestycję w 2025 roku, a skończymy na przełomie 2028 i 2029 . Uważam, że pierwszy SMR powstanie w tym czasie" - prognozuje prezes PKN Orlen.
Dodał, że przy SMR (small modular reactors - red.) liczą nie tylko na tanią energię elektryczną, ale także na ogrzewanie miast . Wspomniał, że dzisiaj ogrzewanie miast jest dużym problemem .
“Jeśli jest to SMR, który jest bezpieczny, który nie ma strefy oddziaływania, to w tę technologię trzeba iść”
Elektrownie gazowe ważnym elementem miksu energetycznego w Polsce
“Musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe”
- Posiadamy już cztery elektrownie gazowe. Dwie są w budowie, jedna jest planowana w Gdańsku. To tak naprawdę pozwoli nam rozbudować moce zeroemisyjne zielone - poinformował w programie "Gość Radia Gdańsk" prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.