BiznesINFO.pl Polska i Świat Co z likwidacją OFE? Zapytaliśmy ministerstwo
Piotr Molecki/East News

Co z likwidacją OFE? Zapytaliśmy ministerstwo

10 czerwca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

1 czerwca br. miała wejść w życie ustawa likwidująca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Miała, ale nie weszła, co miało związek nie tylko ze spięciami w koalicji w tej sprawie, ale przede wszystkim z Polskim Ładem. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ujawnia naszej redakcji, kiedy do tematu OFE wróci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 czerwca br. OFE miały przejść do historii

  • Dlaczego do tego nie doszło

  • Jakie rząd ma plany w tej sprawie

OFE zostaną?

Wydawało się, że 1 czerwca funkcjonujące od 1999 roku Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) przejdą do historii. Na początku marca rząd przyjął ustawę w tej sprawie i zgodnie z harmonogramem likwidacja OFE miała nastąpić właśnie na początku czerwca, a następnie ponad 15 mln Polaków, bo tylu posiada środki w funduszach, miało w ciągu dwóch miesięcy zdecydować, jaka będzie ich przyszłość.

To że pierwotne plany dotyczące likwidacji OFE mogą nie dojść do skutku pokazało kwietniowe posiedzenie Sejmu podczas którego miało dojść do kluczowego głosowania w tej sprawie. Miało, ale nie doszło, bo o jego wycofaniu w ostatniej chwili zdecydowała marszałek Sejmu.

Z późniejszych relacji wynikało, że przesądziły o tym spięcia w koalicji. Konkretnie, sprzeciw Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, który nie chciał by wpływ nad środkami przejętymi po OFE miał bliski premierowi Mateuszowi Morawieckiemu szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Wszystko wskazuje jednak na to, że o losie ustawy w największym stopniu przesądził tzw. Polski Ład.

Przypomnijmy, że wspomniany wybór dotyczący przyszłości środków pochodzących z OFE zakładał dwie opcje. Pierwszą, a zarazem domyślną było przekazanie tych środków na Indywidualne Konta Emerytalne, zaś drugą, przekazanie ich do ZUS.

Rządzący od początku faworyzowali pierwszą opcję w związku z tzw. opłatą przekształceniową w wysokości 15 proc., która zostałaby potrącona z oszczędności ubezpieczonych. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że nie warto wyolbrzymiać kwestii tejże opłaty, skoro emeryci i tak muszą zapłacić podatek.

Jak wiadomo jednak, jednym z najistotniejszych elementów ogłoszonego w połowie maja Polskiego Ładu jest emerytura bez podatku do 2500 zł. Tym samym powyższe tłumaczenia utraciły sens.

Komentarz ministerstwa

Rządzący zdają sobie z tego sprawę. Widać to chociażby w treści komentarza, który redakcja Biznes Info otrzymało od pilotującego kwestię OFE Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zapytaliśmy resort, jakie rząd ma plany odnośnie OFE.

- Propozycje szczegółowych rozwiązań w zakresie należności publicznoprawnych związanych z przekształceniem OFE w IKE zostaną przedstawione po zakończeniu prac nad emeryturą bez podatku do 2500 zł brutto - informuje naszą redakcję Zbigniew Przybysz z Biura Komunikacji resortu funduszy i polityki regionalnej.

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że emerytury bez podatku znajdą się w grupie dziesięciu rozwiązań Polskiego Ładu, które będą wprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni. Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2500 brutto nie będą płacili podatku PIT. Rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku - dodaje. Z powyższego komentarza można wnioskować zatem, że pomysł przekształcenia OFE w IKE pozostanie, natomiast rządzący zastanawiają się nad innymi zmianami, które zostaną przedstawione po zakończeniu prac nad emeryturą bez podatku.

Z pewnością wrócimy wtedy do tematu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat