Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Co z wolną Wigilią? Sejm w końcu zdecydował
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 06.12.2024 16:30

Co z wolną Wigilią? Sejm w końcu zdecydował

Choinka
fot. Pxhere

Posłowie podjęli w końcu decyzję w sprawie ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Chociaż propozycja Lewicy cieszyła się dużym uznaniem społecznym, nie brakowało również jej krytyków. Ci ostatni wskazywali na to, że kolejny dzień wolny będzie zbyt dużym obciążeniem dla polskiej gospodarki. Jaka decyzja ostatecznie zapadła w Sejmie? 

Wolna Wigilia dla wszystkich

Projekt ustawy mającej uczynić 24 grudnia dniem wolnym od pracy trafił do prac legislacyjnych w piątek 25 października za sprawą Lewicy. Jak mówiła wówczas ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wolny dzień świąteczny miałby służyć wszystkim, niezależnie od wyznania czy tradycji. Jak podkreślała szefowa resortu, to czas na podróże, spotkania rodzinne, a także na odpoczynek w intensywnym okresie końca roku.

Kładziemy projekt na stole i wysyłamy jasny sygnał: Lewica chce, żeby Wigilia była dniem wolnym od pracy – mówiła ministra.

Lewica postulowała, by zmiany objęły jeszcze obecny rok. Posłowie zdecydowali jednak inaczej. 

Takie prezenty kupią Polacy i tyle na nie wydadzą. Są wyliczenia

Wolna Wigilia? Tak, ale...

Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Ostatecznie zdecydowano jednak, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2025 roku. To oznacza, że w pełni wolną od pracy Wigilią, Polacy będą się mogli cieszyć dopiero od przyszłego roku. 

W grudniu 2025 roku będą też obowiązywały trzy niedziele handlowe, jednak z zastrzeżeniem, że żaden pracownik nie będzie mógł pracować we wszystkie z nich – to efekt poprawki Koalicji Obywatelskiej. Głównym celem tych niedziel będzie rekompensata strat, które sektor handlowy poniesie w wyniku wolnej Wigilii. 

Taka, a nie inna decyzja jest rezultatem kompromisu między potrzebami pracowników sektora handlu, którzy od lat domagali się możliwości spędzenia świąt w gronie rodzin, a obawami o potencjalne negatywne skutki dla gospodarki.

Koszty mogą być spore

Wprowadzenie wolnej Wigilii wiąże się z pewnymi kosztami dla gospodarki. Szacuje się, że straty dla przedsiębiorców mogą sięgnąć od 0,3 do 1 miliarda złotych. Jednak zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że korzyści społeczne z tego tytułu są nieocenione. Ich zdaniem wolna Wigilia przyczyni się do wzmocnienia więzi rodzinnych i poprawy jakości życia pracowników.

Z wolnego od pracy 24 grudnia w Europie cieszą się Finowie, Estończycy, Łotysze, Litwini, Duńczycy, Czesi, Słowacy, Bułgarzy oraz Cypryjczycy.