Czego nie można robić po zastrzeżeniu numeru PESEL? Zmiany po 1 czerwca
Pojutrze wejdą w życie nowe regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Zobowiązane do tego podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzić, czy dana nie została zastrzeżona i dopiero na tej podstawie zawierać umowy. Jest jednak szereg operacji, które nadal będzie można zrealizować bez utrudnień, mimo zastrzeżenia.
Czego nie zrobisz z zastrzeżonym PESEL?
Nowy obowiązek dotyczy przede wszystkim banków i innych podmiotów finansowych . Gdy ktoś zwróci się do nich z wniosek o kredyt lub pożyczkę, te będą od 1 czerwca zobowiązane do weryfikacji PESEL-u w centralnej bazie. Jeśli został on wcześniej zastrzeżony, wówczas będą musiały odmówić zawarcia umowy.
Dotyczy to także umów zawieranych z operatorami telekomunikacyjnymi - z zastrzeżonym PESEL-em nie podpiszemy umowy abonamentowej na usługi telefoniczne czy internetowe. Ponadto weryfikować PESEL będą notariusze - zastrzeżenie PESEL uniemożliwi zawieranie umów sprzedaży lub kupna nieruchomości.
Co można robić mimo zastrzeżenia numeru PESEL?
Prawo zostało skonstruowane tak, aby zastrzeżony PESEL nie utrudniał korzystania z szeregu ważnych usług. Na pierwszym miejscu jest publiczna opieka zdrowotna. Osoby, które zdecydują się zastrzec PESEL, nadal bez problemu będą mogły odwiedzać lekarzy oraz realizować e-recepty .
Nie będzie także przeszkód w podróżowaniu, łącznie z zakupem biletów lotniczych . Zastrzeżenie PESEL nie stanie też na przeszkodzie, by załatwiać sprawy urzędowe oraz zawierać umowy w pracy.
Wszystko to sprawia, że nowe możliwości z jednej strony chronią nas przed nieupoważnionym wykorzystaniem naszych danych , a z drugiej nie komplikują podstawowych czynności prawnych.
Jak zastrzec PESEL?
Zastrzeżenia numeru PESEL najłatwiej dokonać w aplikacji mObywatel - zarówno na smartfonach, jak i pod adresem mobywatel.gov.pl. Można tam prześledzić historię prób wykorzystania danych oraz cofnąć zastrzeżenie.
Możliwe jest także zastrzeżenie numeru PESEL podczas osobistej wizyty w urzędzie gminy . Należy tam wypełnić wniosek, oczywiście trzeba także dysponować dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Zastrzeżenie PESEL zarówno przez internet, jak i w urzędzie gminy, ma skutek natychmiastowy i jest bezpłatne.