Czegoś takiego jeszcze nie było. Od 1 września nowy obowiązek dla banków, skorzystają na nim klienci
Od piątku 1 września zaczyna obowiązywać ważna zmiana w rządowej aplikacji mObywatel. W rezultacie, udając się do banku w celu załatwienia jakiejś sprawy, nie będziemy musieli przejmować się tym, że swój dokument tożsamości zostawiliśmy w domu. Wszystko dlatego, że będziemy go mogli pokazać na ekranie smartfona. Jak to działa?
Wchodzi nowy obowiązek dla banków
Od 1 września banki mają obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel. Elektroniczny dokument tożsamości wydano już dla 3 mln Polaków. Przypomnijmy, że od 14 lipca obowiązek respektowania mDowodu objął wszystkie instytucje z wyjątkiem tych finansowych – w ich przypadku okres vacatio legis został wydłużony, aby mogły się one dostosować (chodziło m.in. o integrację z systemem w celu weryfikacji).
Obowiązek respektowania Dowodu w aplikacji Obywatel przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel, który przyjdzie do takiej placówki, czy to firmy ubezpieczeniowej, czy banku, będzie mógł się wylegitymować Dowodem, czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł wylegitymować, bo np. zapomniał dowodu plastikowego – przekazał na łamach PAP Michał Kalinowski, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji Obywatel. Dodał również, że nie powinny mieć miejsca sytuacje, w których banki będą odmawiać uznania mDowodu.
Przypominamy, że elektronicznym dokumentem tożsamości można się posługiwać na terenie całej Polski. Wyjątek stanowią wyjazdy za granicę oraz wnioskowanie o wydanie tradycyjnego dowodu osobistego.
Apel banku PKO BP. W ten prosty sposób utrudnisz oszustom dostęp do swoich pieniędzy Duży bank ostrzega przed nową metodą oszustów. Można stracić pieniądzeJakie inne funkcje znajdują się w mObywatelu?
Od połowy lipca nowa wersja rządowej aplikacji mObywatel 2.0 jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Poza mDowodem użytkownicy mogą korzystać np. z tymczasowego prawa jazdy, dzięki któremu świeżo upieczeni kierowcy mogą jeździć samochodem już po zdaniu egzaminu praktycznego, w międzyczasie czekając na odbiór plastikowego dokumentu.
Za pośrednictwem mObywatela można też zgłaszać naruszenia środowiskowe i sprawdzić, czy autobus, którym będzie podróżować, jest zarejestrowany, ma ważne badania techniczne i polisę OC. Umożliwia to funkcja “Bezpieczny Autobus” – obejmuje ona autobusy miejskie, wycieczkowe i wszystkie te, które mają polskie numery rejestracyjne.
Co nas czeka w przyszłości?
Na łamach PAP czytamy, że mObywatel ma zostać rozszerzony o funkcje takie jak wysyłka powiadomień o otrzymaniu zwrotu podatku czy dofinansowaniu z gminy, a także decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poza tym będzie też informować o zbliżającym się terminie ważności paszportu i dowodu osobistego.