Czekał na pociąg 7,5 godziny. W głowie się nie mieści, jaką rekompensatę otrzymał polityk
W środę 15 stycznia, Polaków czekał czarny dzień na kolei. Liczne opóźnienia pociągów i chaos wielu pokrzyżował plany. “Mój pociąg stoi w Żyrardowie szóstą godzinę” - informował w mediach społecznościowych polityk Ziemowit Przebitkowski. Nie zgadniecie, jaką otrzymał “rekompensatę”.
Opóźnienia pociągów. Ten dzień był wyjątkowo trudny dla pasażerów
Jak podawała Gazeta.pl, z 14 na 15 stycznia aż 573 pociągi pasażerskie były opóźnione. Niektórzy na transport musieli czekać długie godziny. Jak się okazało, łącznie było to 280 godzin.
“Sytuacja pogodowa poprawiła się. @PKP_PLK_SA udrażnia kolejne linie kolejowe, na których zamarzła sieć trakcyjna. Do odwołania, na sieci kolejowej w całej Polsce obowiązuje kod czerwony, wywołany warunkami pogodowymi. W nocy uruchamialiśmy autobusy zastępcze, na trasie z Warszawy do Gdańska pojechał specjalny, dodatkowy pociąg (...)" - komunikowało w mediach społecznościowych PKP Intercity.
Ważna zmiana w znanej kawiarni. Koniec z polityką otwartości, klienci muszą się pilnować Ile będą kosztować ferie zimowe? Tyle Polacy zamierzają wydać w 2025Polityk pożałował, że wsiadł do pociągu. 7,5 godziny opóźnienia
Z pewnością liczne opóźnienia i chaos na peronach rozzłościły pasażerów, zwłaszcza tych, którzy na swój pociąg czekali na mrozie. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji może żądać rekompensaty. To, co jednak otrzymał polityk Ziemowit Przebitkowski, zaskoczy niejednego.
“Może i mój pociąg stoi w Żyrardowie szóstą godzinę. Może i ma opóźnienie 7,5h. Może i nikt nas nie informował, dlaczego stoimy i jakie są przewidywania i rokowania, jak wskazuje regulamin PKP. Ale za to dostałem wafelka” - czytamy we wpisie polityka zamieszczonego na platformie X.
Rekompensata za opóźniony pociąg. Co się należy?
Warto wiedzieć, że przy opóźnieniu, które wynosi minimum godzinę, przewoźnik zobowiązany jest, by zapewnić pasażerom: posiłki i napoje, zakwaterowanie (jeżeli jest to możliwe, a także przewóz między stacją a lokum) oraz transport między stacją, a innym, możliwym miejscem odjazdu (jeżeli pociąg zatrzymał się na trasie).
W przypadku rekompensaty pieniężnej należy samodzielnie wystąpić do spółki i wypełnić formularz, ale jest haczyk. "W praktyce odszkodowania przysługują pasażerom pociągów kategorii Express Intercity Premium (EIP), Express InterCity (EIC), InterCity (IC), Twoje Linie Kolejowe (TLK), interREGIO (IR), ŁKA Sprinter (ŁS) oraz połączeń międzynarodowych" - czytamy na utk.gov.pl.