Czy urząd skarbowy rozkłada dług na raty? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Czy urząd skarbowy rozkłada dług na raty - przypadki
Rozłożenie należności pieniężnych polega na podziale kwoty na mniejsze części oraz wyznaczeniu nowych terminów płatności. Czy urząd skarbowy rozkłada dług na raty? Tak. Jeśli minął termin płatności, instytucja może wydać decyzję o rozłożeniu zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
Co ważne, możemy ubiegać się również o rozłożenie nieprzedawnionej zapłaty podatku. Urząd rozpatrzy także wniosek o rozłożenie odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek. Warto pamiętać, by składać wniosek tak szybko jak tylko zorientujemy się, że nie jesteśmy w stanie zapłacić należności.
Czy urząd skarbowy rozkłada dług na raty - kto otrzyma pomoc?
Przed złożeniem wniosku trzeba wiedzieć kto może skorzystać z ustępstw urzędu. Osoby te są konkretnie wskazane w przepisach. Może to być podatnik, płatnik (np. pracodawca), ich spadkobierca, inkasent lub osoba trzecia.
Warunkiem jaki trzeba spełniać, aby ubiegać się o rozłożenie należności, jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. Pojęcia te nie są niestety dokładniej wyjaśnione. Można domyślać się jednak, że chodzi na przykład o nadzwyczajne trudności czy też przypadki losowe, które nas spotkały i przez które nie jesteśmy w stanie wywiązać się z naszych zobowiązań płatniczych.
Czy urząd skarbowy rozkłada dług na raty - wniosek
Przy pisaniu wniosku warto pamiętać, aby dokładnie przedstawić i uargumentować sytuację, w której się znaleźliśmy. Jeśli to możliwe to należy także dołączyć dokumenty potwierdzające nasze słowa (na przykład oświadczenie o sytuacji finansowej, rodzinnej, majątkowej czy też dane z bilansów). Na pewno pozwolą one usprawnić proces rozpatrywania wniosku. W innym przypadku urząd będzie musiał sprawdzić naszą sytuację na własną rękę.
Wniosek o rozłożenie długu na raty można złożyć w bardzo prosty sposób, na przykład podczas wizyty w urzędzie, wysyłając go pocztą lub online.
Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli będziemy spełniać kryteria skorzystania z regulacji, to i tak decyzję o rozłożeniu należności na mniejsze kwoty podejmuje urząd. Dobrze wiedzieć, że instytucja ma prawo do weryfikacji naszego podania i do szczegółowego sprawdzenia naszej sytuacji.